برداشتن-خالکوبی

برداشتن خالکوبی

آنچه می خوانید...

برداشتن خالکوبی

شیوع خالکوبی در حال افزایش است و در نتیجه تقاضا برای برداشتن آن نیز رو به رشد است. دلایل برداشتن خالکوبی متفاوت است. تغییر شغل، بدنام شدن، احساس خجالت و کاهش اعتماد به نفس. روش های اولیه برداشتن خالکوبی براساس تخریب غیر اختصاصی مکانیکی یا شیمیایی مثل درم ابریشن و پلینگ شیمیایی استوار بود که اغلب با نتایج غیر رضایت بخش و عوارضی همچون اسکارگذاری و برداشتن ناکافی خالکوبی همراه بود حالتی که به شکل بقی ماندن دائمی جور به شکل محو مشاهده می شود. لیزرهای Q-Switched که استاندارد درمان امروزی هستند، جوهر خالکوبی را هدف قرار می دهند که یک روش موثر و ایمن تر برداشتن خالکوبی می باشد.

برداشتن-خالکوبی
برداشتن-خالکوبی

خالکوبی ها

خالکوبی در اثر تزریق ذرات جوهر در درم ایجاد می شود. در حین خالکوبی اپیدرم و درم پاپیلاری فوقانی یکدست شده و ذرات جوهر به شکل خارج و داخل سلولی تزریق می شوند. پس از ۲ تا ۳ ماه لایه های پوستی مجددا ایجاد شده و ذرات جوهر به شکل تغلیظ شده در فیبروبلاست ها در زیر لایه ای از بافت اسکار در درم باقی می مانند. جوهر خالکوبی مورد تایید موسسه غذا و داروی آمریکا نبوده و اکثر بیماران از محتوای آن آگاهی ندارند.

انواع مختلفی از خالکوبی وجود دارد که رایج ترین خالکوبی ها انواع تزئینی هستند.

اصول لیزر

برداشتن خالکوبی با لیزر براساس فتوترمولیز انتخابی (تبدیل انرژی به گرما) صورت می گیرد که در آن به شکل انتخابی جوهر خالکوبی تخریب می شود. جوهر خالکوبی رنگدانه هدف خالکوبی می باشد. جوهرهای با رنگ های مختلف هر یک به شکل ارجح طول موج مشخصی از نور را جذب می کنند.

همان گونه که انرژی لیزر به پوست وارد می شود در ذرات جوهر تبدیل به گرما شده و منجر به شکسته شدن ذرات بزرگ و پارگی کپسول های فیبروز احاطه کننده جوهر می گردد. سپس از طریق فاگوسیتوز ماکروفاژها، تخلیه لنفاوی و فرآیند بیرون انداختن از اپی درم ذرات کوچک جوهر حذف می شوند. پوست اطراف انرژی را به میزان حداقل جذب می کند و دست نخورده باقی می ماند. همچنین ذرات جوهری که تحت لیزردرمانی قرار می گیرند دستخوش تغییرات نوری می شوند که سبب می شود در مشاهده با چشم غیر مسطح وضوح کمتری پیدا کنند.

جهت برداشتن خالکوبی از لیزرهای Q-Switched استفاده می شود که پالس های پرانرژی با پهنای (طول مدت) پالس بسیار کوتاه در حد نانوثانیه را تولید می کنند. این لیزرها علاوه بر فتوترمولیز انتخابی از اصول ارتعاش فتوآکوستیک نیز تبعیت می کنند که در آن لرزش ذرات سبب تسهیل شکسته شده و متعاقبا برداشته شدن آنها می گردد.

دکتر الهه لطفی متخصص پوست در یوسف آباد می باشند که در زمینه درمان بیماری های پوستی و تزریقات زیبایی مانند تزریق بوتاکس، تزریق ژل و…مهارت بالایی دارند . جهت رزرو وقت دهی و مشاوره می توانید با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

بهترین کاندیدا برای برداشتن خالکوبی با لیزر

بیماران با تمامی انواع پوست فیتزپاتریک کاندیدای برداشتن خالکوبی هستند. با این وجود بیماران با انواع پوست تیره تر در معرض خطر بیشتر عوارض همچون هیپوپیگمانتاسیون و هیپرپاگمانتاسیون هستند. همچنین بیماران نژاد آسیایی و آفریقایی ممکن است با استعداد بیشتر ایجاد اسکار هیپرتروفیک و کلوئید مواجه باشند.

تعداد جلسات مورد نیاز برای برداشتن خالکوبی

جهت دستیابی به نتایج رضایت بخش نیاز به جلسات متعدد لیزردرمانی است. به دلیل تفاوت عمق، تراکم، ترکیب و روشهای تعبیه انواع خالکوبی ها تخمین تعداد جلسات مورد نیاز برای برداشتن آنها چالش برانگیز است. گرچه براساس ویژگی های خالکوبی بیمار می توان به طور کلی تعداد جلسات مورد نیاز برای برداشتن آن را تعیین نمود. خالکوبی های حرفه ای با تراکم بیشتر جوهر همراه بوده و معمولا نیاز به ۱۲ تا ۱۶ جلسه و گاهی تا ۲۰ جلسه درمان دارند در حالی که خالکوبی های آماتور نیاز به ۴ تا ۸ جلسه درمان دارند.

خالکوبی های قدیمی محو در یک فرد با نوع پوست روشن تر در محل پروگزیمال را می توان با جلسات کمتری نسبت به خالکوبی چندرنگی پررنگ در انواع پوست تیره تر و محل دیستال برداشت. حالت همپوشانی نوعی از خالکوبی است که در آن یک خالکوبی روی خالکوبی دیگر زده شده است و در آن تراکم بسیار بالای جوهر در پوست وجود دارد و نیازمند جلسات بیشتری برای برداشتن است. روش های برداشتن خالکوبی قبلی که سبب ایجاد بافت اسکار شده اند از قبیل درم ابریشن و پیلینگ شیمیایی ممکن است موفقیت برداشتن خالکوبی را کاهش دهند. لیزرهای Q-Switched تنها جوهر را هدف قرار می دهند و بر بافت پوست بی تاثیرند.

دکتر الهه لطفی

متخصص پوست دارای مدرک تخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک MD از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران سابقه فعالیت در مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون انجام پروژه با عنوان مقایسه شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران مبتلا به رزاشیا دارای مدرک AMC (Australian medical test) عضو فعال انجمن مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون عضو انجمن متخصصین پوست ایران از سال 1385 تا کنون عضو آکادمی اروپایی پوست از سال 1387 تا کنون عضو سازمان نظام پزشکی ایران انتشار مقاله با عنوان " آیا لیزر با کانولا می تواند راه جایگزین و قابل قبولی برای درمان جای جوش یا اسکار باشد؟" تحقیقات در زمینه : - ملازما - زیبایی - لیزر - روش های نوینی در زمینه درمان جوش - پمفیگوس وولگاریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *