3.7 / 5. 3

۲۴ دقیقه
همه چیز درباره سابسیژن

سابسیژن؛ بروزترین تکنیک دنیا جهت رفع آکنه و جوش

آنچه می خوانید...

بالطبع اکثر ما تجربه جوش زدن و آکنه و زخم و اسکار را داشته ایم. بعضی از آن ها حتی تا مدت ها بر روی پوست و صورت باقی مانده و بعضی دیگر نیز سبب ایجاد فرورفتگی هایی می شوند. بعد از آن این مساله می تواند به بزرگ ترین دغدغه ما تبدیل شود. روش های زیادی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد. سابسیژن یکی از به روزترین و محبوب ترین تکنیک درمانی است که برای رفع و ترمیم جای انواع جوش و همچنین اسکار به کار می رود.

برای آشنایی بیش تر با این روش، توجه شما را به دیدن انیمیشن مقابل از روش سابسیژن دعوت می نماییم :

در این جا چند نوع دیگر از آکنه های پاپولر، پوستولر، و ندولر شرح داده شده است.

آکنه فولیکولیت گرم منفی

بیمارانی که دارای سابقه طولانی درمان آکنه با آنتی بیوتیک های خوراکی هستند شاید به میزان فزاینده ای حامل باسیلهای استوانه ای گرم منفی در سوراخ های قدامی بینی باشند، سه نوع وجود دارد : شایع ترین آن ها پیدایش ناگهانی پوستولهای سطحی در اطراف بینی با گسترش به سمت چانه و گونه ها می باشد. در برخی دیگر به طور ناگهانی خوشه های پوستولی پدیدار می شود . در برخی بیماران نیز ضایعات ندولر و کیستیک عمقی ایجاد می گردد ، آنتی بیوتیک مناسب پس از تعیین حساسیت انتخاب می گردد. این نوع آکنه ( آکنه گرم منفی ) معمولاً در عرض دو هفته سریعاً به آنتی بیوتیک مناسب پاسخ می دهد. حتی با مصرف آنتی بیوتیک به مدت 6 ماه، عود به دنبال قطع مصرف آن رایج است، از بین بردن ارگانیسم های آکنه گرم منفی مشکل می باشد. عمدتا ایزوترتینوئین در درمان موارد مقاوم آکنه گرم منفی موفقیت آمیز می باشند.

آکنه استروئیدی

در افراد مستعد 3 تا 5 هفته پس از شروع کورتیکوستروئیدهای خوراکی ممکن است، پاپولها و پوستولهایی به طور ناگهانی ایجاد شود، ضایعه آکنه استروئیدی به واسطه ی متحد الشکل بودن ضایعات و انتشار متقارن آن ها عموماً بر گردن، قفسه سینه و پشت از آکنه ولگاریس متمایز است. این ضایعات پاپولها و و پوستولهایی گنبدی شکل به اندازه 1 تا 3 میلی متر به رنگ بدن و یا صورتی متمایل به قرمز هستند، بعد ها ممکن است کومدون یا جوش زیرپوستی نیز تشکیل شود ولی اسکار وجود ندارد. آکنه ایجاد شده توسط استروئید پیش از بلوغ و در افراد پیر نادر است .با بهبود این ضایعات اسکاری باقی نمی ماند.

آکنه نوزادی

ضایعات آکنه ای شکل محدود به بینی و گونه ها ممکن است در هنگام تولد وجود داشته باشد و یا این که در اوایل دوران شیرخوارگی شکل بگیرند .با کوچک شدن و کاهش فعالیت غدد سباسه که توسط آندروژنهای مادری تحریک می شوند، این ضایعات بدون درمان محو خواهند شد .

آکنه شغلی

در برخی از افراد که در تماس با بعضی مواد شیمیایی صنعتی هستند، ممکن است جوش هایی به شکل کومدونهای بزرگ و پوستولها پدیدار شوند. این مواد شامل هیدروکربنهای کلرینه و دیگر حلالهای صنعتی، زغال و مشتقات آن و روغن ها می باشند . این ضایعات در جایی که لباس آغشته به مواد شیمیایی باشند ایجاد می شود. بیمارانی که مستعد ابتلا به این شکل از آکنه هستند باید با پوشیدن لباس های محافظ و یا یافتن کاری دیگر از تماس با این مواد پرهیز کنند .درمان ، مشابه آکنه التهابی است

آکنه مکانیکی

در این حالت پوست بدن در اثر فشار و سائیدگی ناشی از وسایلی مانند کاسکت های ورزشی و محافظ پیشانی و یا حتی استفاده از ماسک جوش می زند.

آکنه ناشی از آرایش

زنانی که مرتباً چندین لایه مواد آرایشی مصرف می کنند ممکن است مبتلا به کومدونهای بسته و باز، پاپول و پوستول گردند و در مراحل اولیه کومدون زدایی می تواند موثر باشد. تجربیات جدید تر با بعضی مواد آرایشی خاص در زنان نشان داده اند که برخی ایجاد آکنه می کنند، برخی اثری ندارد و بعضی دیگر شاید بتوانند تعداد کومدونها را کاهش دهند. تا زمانی که فرمولاسیونهای اختصاصی آزمایش نشده اند و توانایی آن ها در کومدون زایی شناخته نشده است، باید به بیماران توصیه کرد از مواد آرایشی ملایم و با پایه آب استفاده کنند و از برنامه های آرایشی که آن ها را مجبور به مصرف چندین لایه از پاک کننده ها با پایه ی کرم و پوشاننده های آرایشی می کند پیروی نکنند. بسیاری از بیماران این تصور اشتباه را دارند که که اقداماتی که در سالن های زیبایی بر روی پوست انجام می شود جنبه ی درمانی دارند و منافذ را باز می کنند . بیشتر افراد کرم ها و مواد آرایشی گوناگونی را که در این روش مورد استفاده قرار می گیرند تحمل می کنند ولی این کار می تواند زمینه را برای ایجاد آکنه فراهم کند.

آکنه کنده شده

بیشتر افراد مبتلا به آکنه تلاش می کنند کومدونها و پوستولهای خود را با فشار متوسط انگشت خالی کنند در صورتی که پوست با اعمال فشار به وسیله ی ناخن کنده شده نهایتاً یک دلمه تشکیل می شود ولی باید به آن ها توضیح داد که چنین ضایعاتی تنها با دستکاری ایجاد می شود و شاید ناآگاهانه در جریان خواب ایجاد شده باشند. همچنین لازم است افرادی که نمی توانند از کندن ضایعات خود دست بردارند از یک مشاور کمک بگیرند.

سابسیژن چیست؟

سابسیژن روش است  ساده برای از بین بردن جای جوش، اسکار و آکنه. این عمل با استفاده از مکانیسمی متفاوت از سایر مکانیزم ها می تواند در درمان جای جوش ها و زخم ها و بخیه های فرو رفته و یا به اصطلاح آتروفیک وهمچنین جای جوش های آبله مرغان موثر واقع شود. یکی از بهترین راه ها برای درمان این فرو رفتگی ها استفاده همزمان لیزر آر اف فرکشنال با سابسیژن است تا بیمار نتیجه بهتری بگیرد. در ادامه توجه شما را به صحبت های دکتر الهه لطفی درباره سابسیژن دعوت می نماییم.

مراحل انجام سابسیژن

سابسیژن از طریق دو سوراخ کوچک و با استفاده از ابزارهای استانداردی همچون سوزن نوکور صورت می گیرد و مانند متدهای قدیمی و به این صورت نیست که تعداد درمان هایی که برای اسکار و آکنه انجام می شود زیاد باشند و باعث ایجاد هماتوم در بیمار نمی شود. در سابسیژن برای درمان و رفع جای جوش با استفاده از آزاد کردن بافت های فیبروتیک و یا همبند می توان به درمان آن ها پرداخت.

مرحله اول :
آماده کردن بیمار

قبل از انجام عمل سابسیژن، پوست را از هر گونه آلودگی پاکی می کنند و جای فرورفتگی های ناشی از جوش یا اسکار را با یک قلم به صورت دقیق و جزئی علامت گذاری می کنند. سپس با یک بی حسی موضعی به ناحیه مورد نظر آن را برای این عمل آماده می کنند.

مرحله دوم :
انتخاب دستگاه مورد نظر برای سابسیژن

براساس نوع پوست و زخم و جای جوشی که بر روی پوست ایجاد شده است و همچنین بنابه نسبت عمق آن، باید از سوزن های مخصوص برای آن ها استفاده شود.چرا که انتخاب سوزن اشتباه نه تنها سبب ترمیم و بازسازی نمی شود، بلکه به بافت های سالم پوست نیز آسیب می رساند. سوزن های مخصوص سابسیژن عبارتند از :
سوزن نوکار (Nokar) که tribevelled است و صرف سابسیژن طراحی گردیده است.
سوزن های تیز هایپودرم 18-23G
سوزن میکرو کانولای بلانت که به روزترین نوع سابسیژن با آن صورت می گیرد چرا که خونریزی و تورم به حداقل می رسد.

مرحله سوم :
انجام عمل سابسیژن

بعد از انتخاب نوع سوزن، آن را آرام با عمق لایه های پوست فرو می برند تا ارتباط بین بافت های سالم و آسیب دیده را قطع کند. اگر فرد در این مرحله اخساس سوزش نماید، مشکلی نداشته و طبیعی است.

مرحله چهارم :
پاک و تمیز کردن محل زخم

برای اینکه خونریزی و تورم به کم ترین حد خود برسد، پزشک متخصص با فشار بر روی محل مورد نظر می تواند خون باقی ماند در زیر پوست را خارج کند. پس از اینکار خون بیرون آمده باید تمیز شود و برای پیشگیری از عفونت آنتی بیوتیک باید مصرف شود.

مراحل-انجام-سابسیژن

نکته

سابسیژن یکی از روش های جوانسازی پوست می باشد و همچنین موجب می شود پوست شادابی خود را به دست آورد . سابسیژن پوست روش بسیار حساسی می باشد و می بایستی توسط یک متخصص پوست خبره انجام شود. 

انواع روش های سابسیژن

 • سابسیژن با استفاده از پیوند پوست
 • سابسیژن با روش تزریق خون
 • سابسیژن با پر کننده (فیلر)
 • سابسیژن با پی آر پی
 • سابسیژن با اندولیفت

سابسیژن با روش تزریق خون (Autologous Blood)

سابسیژن از طریق تزریق خون به این صورت است که به محل مورد نظر مقداری خون تزریق می شود تا از چسبندگی و اتصال میان بافت سالم و آسیب دیده جلوگیری نماید. این روش به دلیل اینکه ممکن است لخته های خونی زیر پوست شکل بگیرد، دیگر کاربردی نیست.

سابسیژن با استفاده از پیوند پوست

در این تکنیک، شکاف کوچکی بر روی ناحیه مورد نظر ایجاد می کنند. با این کار اتصال بین بافت آسیب دیده و سالم به طور کلی از بین می رود. بعد از این مرحله و با استفاده از لیزر CO2 جای جوش ها از پشت گوش شروع شده و مورد درمان قرار می گیرند.

برای انجام اینکار باید به یک متخصص پوست خوب و با تجربه در این حوزه مراجعه نمود تا بتواند در مواردی که پوست بعد از انجام سابسیژن دچار التهاب می شود را با داروهای مناسب و ضد التهاب برطرف نماید.

سابسیژن با پر کننده (فیلر)

سابسیژن با استفاده از فیلر را می توان به عنوان بهترین روش برای پر کردن جای جوش و زخم های عمیق معرفی کرد. اما باید این نکته را در نظر داشت که فیلرها نمی توانند به خودی خود و به تنهایی برای رفع فرورفتگی ها و جای زخم های به کار گرفته شوند. نحوه انجام به این صورت است که با سابسیژن و شکستن ارتباط بین بافت سالم و نا سالم، زخم کوچکی ایجاد می شود و سپس به محل زخم ها فیلر تزریق می شود.

سابسیژن با پی آر پی (PRP)

سابسیژن با PRP شباهت زیادی با روش تزریق خون دارد. تزریق با پی آر پی با استفاده از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت انجام می شود که در خون فرد بیمار است. این پلاسما به ناحیه مورد نظر تزریق می شود. عوارض این روش به نسبت روش تزریق خونی کم تر است چرا که می تواند عملکرد بهتری در بازساتزی و ترمیم ناحیه مورد نظر داشته باشد.

سابسیژن با اندولیفت

سابسیژن به همراه اندولیفت بروزترین روش ابداعی دکتر الهه لطفی و دکتر نیلفروش زاده است که در واقع همان سابسیژن با کانولا است وارد زیر پوست می شود. برای درک بیش تر و نحوه انجام این روش می توانید فیلم زیر را مشاهده بفرمایید :

سابسیژن با کانولا

جوش و آکنه، شایع ترین اختلال پوستی است که منجر به بروز مشکلات زیبایی می شود. از آن جایی که جای جوش می تواند ظاهر و عمق متفاوتی را به همراه داشته باشد، درمان های متعددی با توجه به نوع و شدت آسیب بافت در نظر گرفته می شود.

سابسیژن، از جمله درمان هایی است که مزایای بسیاری را به خصوص برای جای جوش های عمقی به همراه دارد. انجام سابسیژن با سوزن های سه زاویه ای می تواند روشی موثری در درمان تورفتگی های پوستی باشد که در پی جای جوش ایجاد شده اند.

مطالعات دیگر نشان می دهند، سابسیژن با چاقوی جراحی می تواند به درمان جای جوش عمقی و چین های ایجاد شده بعد از جوش کمک کند.

با این که، سابسیژن عوارض جانبی بسیار کمی دارد، احتمال بازگشت مجدد تورفتگی ها دو هفته بعد از درمان وجود دارد. از طرفی، این روش می تواند منجر به بروز کبودی و در برخی موارد هماتوم شود، به علاوه این که احتمال بروز عفونت و یا طولانی شدن درد نیز وجود دارد.

در تصاویر زیر می توانید نمونه کارهایی از عمل سابسیژن دکتر الهه لطفی را مشاهده بفرمایید :

ما به دنبال انجام سابسیژن با ابزاری با بالاترین عملکرد، احتمال بازگشت پایین و کمترین میزان عوارض هستیم. انجام سابسیژن با کانولا، مزایای گفته شده را به همراه خواهد داشت.

تمامی تکنیک های جراحی به گونه ای طراحی می شوند که بهترین نتایج با دوره نقاهت کوتاه و کمترین میزان عوارض را به همراه داشته باشند. جهت حاصل شدن بهترین نتایج، درمان باید با توجه به شرایط بیمار از جمله سن، نیازهای زیبایی، میزان فعالیت در نظر گرفته شود.

سابسیژن، از جمله روش های درمانی است که با هدف کاهش جای جوش های تورفته، چین و چروک، استریا و سلولیت انجام می شود.

سابسیژن با هدف جدا شدن مواد فیبری زیر اسکار انجام می شود که به بالا کشیده شدن اسکار و تشکیل بافت همبندی کمک خواهد شد. این کار از طریق سوزن هیپودرمیک انجام شد. به مرور زمان، تغییراتی در تکنیک جراحی اعمال شد تا این روش ساده تر و موثرتر گردد.

یکی از این تغییرات، خم کردن سوزن در زاویه نود درجه بود تا از نفوذ به پوست و آسیب های پوستی پیشگیری به عمل آید.  تغییر بعدی، استفاده از نگهدارنده سوزن و حفظ وضعیت افقی آن بود.

انجام سابسیژن با استفاده از دستگاهی به نام کانولا نیز مورد بررسی قرار گرفت. این دستگاه، رشته های فیبری را که باعث ایجاد جوش می شوند، می شکند. معمولا سایر درمان ها با عوارضی همراه هستند، اما سابسیژن با کانولا، روشی کاملا ایمن و موثر با رضایتمندی بالای بیماران می باشد.

در سابسیژن با کانولا، تنها یک سوراخ ایجاد می شود، در نتیجه بیماران درد کمتری را حین درمان و بعد از آن، تجربه می کنند و طول دوره نقاهت نیز به مراتب کوتاه تر خواهد بود. با هم فیلم عمل سابسیژن با کانولا را ببینیم :

مراقبت های پس از سابسیژن

پرهیز از شست و شو با آب

استراحت مطلق

استفاده از کمپرس سرد

استفاده از آنتی بیوتیک ها

عوارض جانبی سابسیژن

عوارض جانبی سابسیژن شامل موارد زیر است:

 • به ندرت ممکن است افراد دچار عفونت شوند.
 • افراد در ناحیه درمان ممکن است دچار احساس درد شوند.
 • ایجاد زخم های هایپرتروفیک همراه با اسکار کلوئیدی امری طبیعی است.
 • به علت خونریزی ممکن است افراد دچار هماتوم شوند که امری طبیعی است.
 • احتمال هایپرپیگمانتاسیون موقت بعد از التهاب وجود دارد که باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید جلوگیری شود.

سایر روش های درمان جای جوش

همان طور که ذکر شده یکی از موثر ترین روش های درمانی در اسکار سابسیژن است دیگر روش های درمانی عبارتند از:

• پی آر پی
• لیزر فرکشنال
• میکرودرم ابریژن
• میکرونیدلینگ
• پانچ

ممکن است برای دریافت نتیجه بهتر، از هر یک از روش های بالا به همراه سابسیژن استفاده شود. لیزر فرکشنال و میکرونیدلینگ بهترین روش هایی هستند که می توان آن ها را به همراه سابسیژن به کار گرفت تا نتیجه مطلوب تری حاصل شود.

در پایان این که
سابسیژن با کانولا، می تواند جایگزین مناسب سایر ابزارها در درمان اسکار ناشی از آکنه و جوش باشد. این روش درمانی، کم تهاجمی بوده و کمترین میزان عوارض با رضایت مندی بالا را به همراه دارد. به علاوه این که، استفاده از این ابزار برای پزشکان راحت تر است و طول دوره درمان نیز کمتر می باشد.

اگر به هر دلیل نمی توانید به صورت حضوری مشاوره داشته باشید، می توانید از طریق مشاوره آنلاین با دکتر در تماس باشید.

مشاوره-آنلاین

سوالات متداول در خصوص سابسیژن

دکتر الهه لطفی

متخصص پوست دارای مدرک تخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک MD از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران سابقه فعالیت در مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون انجام پروژه با عنوان مقایسه شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران مبتلا به رزاشیا دارای مدرک AMC (Australian medical test) عضو فعال انجمن مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون عضو انجمن متخصصین پوست ایران از سال 1385 تا کنون عضو آکادمی اروپایی پوست از سال 1387 تا کنون عضو سازمان نظام پزشکی ایران انتشار مقاله با عنوان " آیا لیزر با کانولا می تواند راه جایگزین و قابل قبولی برای درمان جای جوش یا اسکار باشد؟" تحقیقات در زمینه : - ملازما - زیبایی - لیزر - روش های نوینی در زمینه درمان جوش - پمفیگوس وولگاریس

6 پاسخ

 1. سلام خانم دکتر
  من جای جوش هام از دوران نوجوانیم مونده ولی خیلی عمیق و زیاد نیستن، می خواستم ببینم تا چه حدی می تونه سابسیژن موثر واقع بشه؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز
   سابسیژن روش جدیدی هست که می تونه در برطرف کردن انواع جوش موثر واقع بشه. برای بررسی و معاینه می تونید مطب تشریف بیارید

 2. سلام من به شدت پیشونیم جوش میزنه و رد جوشام نمیره تا مدت ها
  همچنین بعضیاشون فرورفتگی هم ایجاد شده! خانم دکتر امکانش هست از بین بره؟ خیلی عمیق نیست ولی چون پوستم خوبه خیلی نگرانم. چرا انقدر باید رو پیشونیم جوش بزنم و چرا الان ردش می مونه و قبلنا اصلا پوستم اینجوری نبود؟ با سابسیژن از بین میره؟

  1. سلام عزیزم
   از کرم های آرایشی چرب استفاده نکنید و مرتبا با پن مخصوص پوست های چرب، صورتتون رو بشویید.
   بله با سابسیژن قطعا جای جوش هاتون برطرف میشه

 3. سلاl خانم دکتر
  من جای جوش های خیلی عمیقی دارم که از سال ها پیش رو صورتم مونده. آیا با سابسیژن رفع میشه یا باید لیزر هم باهاش انجام بشه؟

  1. سلام
   باید به مطب مراجعه کنید تا بررسی ها و آزمایش های لازم صورت بگیره و بعد تصمیم گرفته بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + شش =