سابسیژن

سابسیژن یکی از روش های از بین بردن جای جوش و آکنه است که سابسیژن با کانولا روش جدیدی است و مهم ترین مزیت این روش این است که بیمار دوره ی نقاهت خیلی کوتاهی دارد و نیاز به مراقبت های خاصی ندارد. بیمار می تواند بعد از سابسیژن بلافاصله به کارهای روزمره خود برسد و یا آفتاب بگیرد و نیاز به مراقبت های خاصی ندارد و صورت بیمار دچار مشکل خاصی نمی شود  به جز مقداری ورم که جای نگرانی ندارد و به سرعت برطرف می شود .

سابسیژن چگونه انجام می شود؟

سابسیژن از طریق دو سوراخ کوچک انجام می شود مانند متد های قدیمی و به این صورت نیست  که تعداد درمان هایی که برای اسکار و آکنه انجام می شود زیاد باشند وباعث ایجاد هماتوم در بیمار نمی شود.

درمان اسکار با سابسیژن

تقاوت متد قدیم و جدید سابسیژن چیست ؟

یکی از مزیت های بسیار مهم روش نوین سابسیژن این است که تعداد دفعات آن نسبت به متد قبلی کمتر است به طوری که یک بار سابسیژن با متد جدید با سه بار سابسیژن با متد قدیمی اش برابری می کند در نتیجه با یک بار سابسیژن بیمار به صورت ناگهانی تغییرات زیادی را می تواند مشاهده کند.

این روش برای اسکار و آکنه هایی که بسیارعمیق و فیبروتیک و قدیمی است قابل استفاده می باشد و می توان با روش های درمانی دیگر ترکیب کرد که این روش ها عبارتند از لیزر و میکرونیدلینگ. برای مثال بیماری که محدودیت زمانی دارد می تواند در یک جلسه روش سابسیژن را با لیزر یا دیگر روش ها  ترکیب کند  در صورتی که در روش قدیمی این کار امکانپذیر نبود.

سابسیژن جای جوش

در چه مواقعی نیاز به انجام سابسیژن است ؟

همان طور که می دانید به علت وجود آکنه ها در صورت، اسکار یا همان جای جوش ایجاد می شود در بعضی مواقع این اسکار ها آنقدر عمیق هستند که مجبور می شویم برای درمان از چند روش ترکیبی استفاده کنیم.

چه زمانی برای انجام سابسیژن مناسب است؟

انجام سابسیژن بر خلاف دیگر روش های درمانی نیاز به زمان یا فصل خاصی ندارد و بیماران عزیز می توانند در هر زمانی از روش سابسیژن استفاده کنند.

چند جلسه برای سابسیژن مورد نیاز است؟

در بیشتر افرادی که جای جوش دارند یک جلسه کافی است اما در صورتی که جای جوش بسیار عمیق  باشد تا سه جلسه انجام سابسیژن لازم است . شما می توانید در طی همان جلسه ی اول تغییرات بسیاری را در صورت خود مشاهده کنید.

سابسیژن

مراقبت بعد از سابسیژن چگونه است؟

از آن جایی که سابسیژن به روش جدید انجام می شود نیاز به مراقبت خاصی ندارد اما به دلیل این که 2 سوراخ در پوست ایجاد می شود بهتر است تا 48 ساعت اول از تماس آب با صورت خودداری کنید و روی آن پماد آنتی بیوتیک بمالید .همچنین نیازی به حفاظت در برابر نورآفتاب  نیست زیرا در عمق پوست انجام شده است.

آیا در صورت داشتن جوش یا آکنه فعال می توان سابسیژن را انجام داد؟

بهتر است در صورتی که دارای آکنه فعال هستید ابتدا درمان شوید سپس اقدام به درمان جای جوش خود کنید .

انواع آکنه

در این جا چند نوع دیگر از آکنه های پاپولر، پوستولر، و ندولر شرح داده شده است .

آکنه فولیکولیت  گرم منفی : بیمارانی که دارای سابقه ی طولانی درمان آکنه با آنتی بیوتیک های خوراکی هستند شاید به میزان فزاینده ای حامل باسیلهای استوانه ای گرم منفی در سوراخ های قدامی بینی باشند، سه نوع وجود دارد : شایع ترین آن ها پیدایش ناگهانی پوستولهای سطحی در اطراف بینی با گسترش به سمت چانه و گونه ها می باشد . در برخی دیگر به طور ناگهانی خوشه های پوستولی پدیدار می شود . در برخی بیماران نیز ضایعات ندولر و کیستیک عمقی ایجاد می گردد ، آنتی بیوتیک مناسب پس از تعیین حساسیت انتخاب می گردد. این نوع آکنه ( آکنه گرم منفی ) معمولاً در عرض دو هفته سریعاً به آنتی بیوتیک مناسب پاسخ می دهد. حتی با مصرف آنتی بیوتیک به مدت 6 ماه، عود به دنبال قطع مصرف آن رایج است، از بین بردن ارگانیسم های آکنه گرم منفی مشکل می باشد. عمدتا ایزوترتینوئین در درمان موارد مقاوم آکنه گرم منفی موفقیت آمیز می باشند.

آکنه استروئیدی : در افراد مستعد 3 تا 5 هفته پس از شروع کورتیکوستروئیدهای خوراکی ممکن است، پاپولها و پوستولهایی به طور ناگهانی ایجاد شود، ضایعه آکنه استروئیدی به واسطه ی متحد الشکل بودن ضایعات و انتشار متقارن آن ها عموماً بر گردن، قفسه سینه و پشت از آکنه ولگاریس متمایز است. این ضایعات پاپولها و و پوستولهایی گنبدی شکل به اندازه 1 تا 3 میلی متر به رنگ بدن و یا صورتی متمایل به قرمز هستند، بعد ها ممکن است کومدون یا جوش زیرپوستی نیز تشکیل شود ولی اسکار وجود ندارد. آکنه ایجاد شده توسط استروئید پیش از بلوغ و در افراد پیر نادر است .با بهبود این ضایعات اسکاری باقی نمی ماند.

آکنه نوزادی : ضایعات آکنه ای شکل محدود به بینی و گونه ها ممکن است در هنگام تولد وجود داشته باشد و یا این که در اوایل دوران شیرخوارگی شکل بگیرند .با کوچک شدن و کاهش فعالیت غدد سباسه که توسط آندروژنهای مادری تحریک می شوند، این ضایعات بدون درمان محو خواهند شد .

آکنه شغلی : در برخی از افراد که در تماس با بعضی مواد شیمیایی صنعتی هستند، ممکن است جوش هایی به شکل کومدونهای بزرگ و پوستولها پدیدار شوند. این مواد شامل هیدروکربنهای کلرینه و دیگر حلالهای صنعتی، زغال و مشتقات آن و روغن ها می باشند . این ضایعات در جایی که لباس آغشته به مواد شیمیایی باشند ایجاد می شود. بیمارانی که مستعد ابتلا به این شکل از آکنه هستند باید با پوشیدن لباس های محافظ و یا یافتن کاری دیگر از تماس با این مواد پرهیز کنند .درمان ، مشابه آکنه التهابی است .

آکنه مکانیکی : در این حالت پوست بدن در اثر فشار و سائیدگی ناشی از وسایلی مانند کاسکت های ورزشی و محافظ پیشانی جوش می زند.

سابسیژن یکی از روش های جوانسازی پوست می باشد و همچنین موجب می شود پوست شادابی خود را به دست آورد . سابسیژن پوست روش بسیار حساسی می باشد و می بایستی توسط یک متخصص پوست خبره انجام شود. 

آکنه ناشی از آرایش:  زنانی که مرتباً چندین لایه مواد آرایشی مصرف می کنند ممکن است مبتلا به کومدونهای بسته و باز، پاپول و پوستول گردند و در مراحل اولیه کومدون زدایی می تواند موثر باشد. تجربیات جدید تر با بعضی مواد آرایشی خاص در زنان نشان داده اند که برخی ایجاد آکنه می کنند، برخی اثری ندارد و بعضی دیگر شاید بتوانند تعداد کومدونها را کاهش دهند. تا زمانی که فرمولاسیونهای اختصاصی آزمایش نشده اند و توانایی آن ها در کومدون زایی شناخته نشده است، باید به بیماران توصیه کرد از مواد آرایشی ملایم و با پایه آب استفاده کنند و از برنامه های آرایشی که آن ها را مجبور به مصرف چندین لایه از پاک کننده ها با پایه ی کرم و پوشاننده های آرایشی می کند پیروی نکنند. بسیاری از بیماران این تصور اشتباه را دارند که که اقداماتی که در سالن های زیبایی بر روی پوست انجام می شود جنبه ی درمانی دارند و منافذ را باز می کنند . بیشتر افراد کرم ها و مواد آرایشی گوناگونی را که در این روش مورد استفاده قرار می گیرند تحمل می کنند ولی این کار می تواند زمینه را برای ایجاد آکنه فراهم کند.

آکنه کنده شده : بیشتر افراد مبتلا به آکنه تلاش می کنند کومدونها و پوستولهای خود را با فشار متوسط انگشت خالی کنند در صورتی که پوست با اعمال فشار به وسیله ی ناخن کنده شده نهایتاً یک دلمه تشکیل می شود ولی باید به آن ها توضیح داد که چنین ضایعاتی تنها با دستکاری ایجاد می شود و شاید ناآگاهانه در جریان خواب ایجاد شده باشند. همچنین لازم است افرادی که نمی توانند از کندن ضایعات خود دست بردارند از یک روانپزشک کمک بگیرند.

سابسیژن با کانولا

سایر روش های درمان جای جوش

همان طور که ذکر شده یکی از موثر ترین روش های درمانی در اسکار سابسیژن است دیگر روش های درمانی عبارتند از:
• سابسیژن
• پی آر پی
لیزر فرکشنال
میکرودرم ابریژن
• میکرونیدلینگ
• پانچ

آیا سابسیژن با کانولا، روش جایگزین مناسبی برای درمان جای جوش و آکنه می باشد؟

جوش و آکنه، شایع ترین اختلال پوستی است که منجر به بروز مشکلات زیبایی می شود. از آن جایی که جای جوش می تواند ظاهر و عمق متفاوتی را به همراه داشته باشد، درمان های متعددی با توجه به نوع و شدت آسیب بافت در نظر گرفته می شود.

سابسیژن، از جمله درمان هایی است که مزایای بسیاری را به خصوص برای جای جوش های عمقی به همراه دارد. انجام سابسیژن با سوزن های سه زاویه ای می تواند روشی موثری در درمان تورفتگی های پوستی باشد که در پی جای جوش ایجاد شده اند.

مطالعات دیگر نشان می دهند، سابسیژن با چاقوی جراحی می تواند به درمان جای جوش عمقی و چین های ایجاد شده بعد از جوش کمک کند.

با این که، سابسیژن عوارض جانبی بسیار کمی دارد، احتمال بازگشت مجدد تورفتگی ها دو هفته بعد از درمان وجود دارد. از طرفی، این روش می تواند منجر به بروز کبودی و در برخی موارد هماتوم شود، به علاوه این که احتمال بروز عفونت و یا طولانی شدن درد نیز وجود دارد.

ما به دنبال انجام سابسیژن با ابزاری با بالاترین عملکرد، احتمال بازگشت پایین و کمترین میزان عوارض هستیم. انجام سابسیژن با کانولا، مزایای گفته شده را به همراه خواهد داشت.

تمامی تکنیک های جراحی به گونه ای طراحی می شوند که بهترین نتایج با دوره نقاهت کوتاه و کمترین میزان عوارض را به همراه داشته باشند. جهت حاصل شدن بهترین نتایج، درمان باید با توجه به شرایط بیمار از جمله سن، نیازهای زیبایی، میزان فعالیت در نظر گرفته شود.

سابسیژن، از جمله روش های درمانی است که با هدف کاهش جای جوش های تورفته، چین و چروک، استریا و سلولیت انجام می شود.

سابسیژن با هدف جدا شدن مواد فیبری زیر اسکار انجام می شود که به بالا کشیده شدن اسکار و تشکیل بافت همبندی کمک خواهد شد. این کار از طریق سوزن هیپودرمیک انجام شد. به مرور زمان، تغییراتی در تکنیک جراحی اعمال شد تا این روش ساده تر و موثرتر گردد.

یکی از این تغییرات، خم کردن سوزن در زاویه نود درجه بود تا از نفوذ به پوست و آسیب های پوستی پیشگیری به عمل آید.  تغییر بعدی، استفاده از نگهدارنده سوزن و حفظ وضعیت افقی آن بود.

انجام سابسیژن با استفاده از دستگاهی به نام کانولا نیز مورد بررسی قرار گرفت. این دستگاه، رشته های فیبری را که باعث ایجاد جوش می شوند، می شکند. معمولا سایر درمان ها با عوارضی همراه هستند، اما سابسیژن با کانولا، روشی کاملا ایمن و موثر با رضایتمندی بالای بیماران می باشد.

در سابسیژن با کانولا، تنها یک سوراخ ایجاد می شود، در نتیجه بیماران درد کمتری را حین درمان و بعد از آن، تجربه می کنند و طول دوره نقاهت نیز به مراتب کوتاه تر خواهد بود.

در پایان این که،
سابسیژن با کانولا، می تواند جایگزین مناسب سایر ابزارها در درمان اسکار ناشی از آکنه و جوش باشد. این روش درمانی، کم تهاجمی بوده و کمترین میزان عوارض با رضایت مندی بالا را به همراه دارد. به علاوه این که، استفاده از این ابزار برای پزشکان راحت تر است و طول دوره درمان نیز کمتر می باشد.

دکتر الهه لطفی

متخصص پوست دارای مدرک تخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک MD از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران سابقه فعالیت در مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون انجام پروژه با عنوان مقایسه شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران مبتلا به رزاشیا دارای مدرک AMC (Australian medical test) عضو فعال انجمن مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون عضو انجمن متخصصین پوست ایران از سال 1385 تا کنون عضو آکادمی اروپایی پوست از سال 1387 تا کنون عضو سازمان نظام پزشکی ایران انتشار مقاله با عنوان " آیا لیزر با کانولا می تواند راه جایگزین و قابل قبولی برای درمان جای جوش یا اسکار باشد؟" تحقیقات در زمینه : - ملازما - زیبایی - لیزر - روش های نوینی در زمینه درمان جوش - پمفیگوس وولگاریس

پاسخ

یازده − 2 =

Call Now Button