لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائدمیانگین زمان مطالعه : ۶ دقیقه

آنچه می خوانید...

لیزر موهای زائد

لیزر امروزه کمک شایانی به علم پزشکی نموده است. همچنین در زیبایی نیز به پزشکان حوزه زیبایی کمک زیادی کرده است. در این مقاله به توضیح لیزر موهای زائد خواهیم پرداخت تا با روش حذف موهای زائد با کمک پرتو های نوری بپردازیم.

لیزر موهای زائد
لیزر موهای زائد

لیزر مورد استفاده در لیزر موهای زائد چیست؟

در طول استفاده از لیزر  در حذف موهای زائد، لیزر را به رنگ دانه های پوست انتقال داده که بعد از آن به فولیکول های مو منتقل می شود. انرژی ساطع شده از لیزر نور بوده است که با رسیدن به پوست و انتقال به فولیکول های موی زیر پوست به گرما تبدیل می شود. این گرما باعث می شود تا در روند رشد مو در فولیکول ها اختلال ایجاد شود و همچنین از رشد مو در آینده جلوگیری می شود.

با این که استفاده از لیز در خذف موهای زائد بدن، در دفعات اولیه موقتی است، ولی ریزش مویی که به دلیل استفاده از لیزر به وجود می آید به مرور زمان دائمی می شود.

استفاده از لیزر در افرادی که دارای پوست روشن و موهای تیره همانند پوست ایرانیان بسیار موثر است.

علت انجام لیزر موهای زائد چیست؟

کاهش و حذف به مرور زمان موهای ناخواسته نیز علت استفاده لیزر می باشد. این که افراد مجاب می شوند، تا لیزر موهای زائد انجام این است که می خواهند بدن و ظاهری زیبا داشته باشند.

در چه قسمت هایی از بدن می توان از لیزر استفاده نمود؟

پاها، زیر بغل، لب بالا، چانه و خط بیکینی استفاده می شود. با این حال برخی از افراد که دارای بدنی پر مو هستند، نیز می توانند برای همه قسمت های بدن از جمله صورت نیز از لیزر استفاده نمایند.

چه عواملی در نتیجه انجام لیزر موهای زائد موثر است؟

این که افراد با این تصور به لیزر موهای زائد اقدام می کنند که فقط موهیا بدنشان کم و یا حذف شود و نوع لیزر استفاده شده اصلا برای شان مهم نیست، می تواند تاثیر معکوسی نیز استجاد نماید. دکتر الهه لطفی از لیزر الکساندرایت نابلکس، برای لیزر موهای زائد استفاده می کنند. که می تواند میزان بسیار زیادی از انتظارات مراجعه کنندگان را برآورد می کند.

از جمله عوامل مهم و تاثیر گذار در لیزر موهای زائد این است که رنگ مو و پوست و همچنین نوع پوست می باشد. زیرا از اساسی ترین موارد در حین لیزر مو های زائد، رنگ دانه های مو است و نه رنگ دانه های پوست. زیرا این رنگ دانه های مو می باشد که می خواهیم کاهش داده و حذف می نماییم. به همین دلیل است که در زمان استفاده از لیزر میزان طول موج مورد نیاز برای کاهش و حذف مو تعیین می شود. زیرا با افزایش این طول موج ممکن اس به پوست آسیب وارد شود.

خانم دکتر الهه لطفی همانطور که گفته شده از لیزر الکساندرایت نابلکس استفاده می کنند که دارای یک ویژگی بسیار مهم است که مزیت آن نیز محسوب می شود. مزیت این دستگاه این است که همزمان دارای کولینگ باد و گاز می باشد. در صورتی که مابقی دستگاه های مورد استفاده در لیزر موهای زائد، همزمان این دو کولینگ را ندارند.

مزیت دیگر این دستگاه انتخاب طول موج مورد نظر با توجه به رنگ مو و پوست است. زیرا در گذشت به دلیل آن که افراد مختلف با رنگ مو و پوست متفاوت از یک نوع طول موج استفاده میشد، فرد به نتایج مورد نظر خود نمی رسید. ولی امروزه  به دلیل آن که در هنگام استفاده از لیزر تمامی این موارد و همچنین میزان قطر مو مد نظر قرار داده می شود تا نتیجه لیزر مو نیز موثر و مورد رضایت فرد باشد.

لیزر موهای زائد
لیزر موهای زائد

خطرات جانبی انجام لیزر موهای زائد چیست؟

استفاده از لیزر موهای زائد، هیچ گونه عارضه به همراه ندارد. فقط ممکن است فرد در حین انجام لیزر گرما احساس نماید، که به دلیل تعبیه شدن کولینگ های باد بر روی این دستگاه نیز از ایجاد این حس در بدن فرد نیز کاسته می شود و ایجاد سوختگی را در پوست سطح بدن به میزان بسیار بسیار زیادی کاهش می دهد. همچنین به دلیل آن که طول موج مورد استفاده در لیزر با توجه به مو و پوست تعیین می شود نیز از ایجاد سوختگی هایی که دستگاه های قدیمی بر روی پوست ایجاد می نمود، نیز موصون خواهید بود.

با این حال به دلیل استفاده از لیزر ممکن است پوست حالتی قرمزی و تورم های مقطعی بسیار کم داشته باشد که به گذشت زمان و ظرف چند ساعت از بین خواهد رفت.

از جمله عوارضی که ممکن است افراد به دلیل استفاده از لیزر به آن نیز دچار شوند، این است که رشد مو در مناطق لیزر شده بیشتر شود. این امر به دلیل تحریک فولیکول های مو از طریق استفاده از لیزر است که بششسیار عادی است و با گذراندن یک الی دو جلسه لیزر موهای زائد نیز این موها نیز از بین خواهد رفت.

مزایای دیگر استفاده از لیزر در حذف موهای زائد چیست؟

به دلیل استفاده از لیزر و تاباندن آن به پوست، ممکن است فرد احساس کند که پوست تیره اش رئشن و یا پوست روشنش تیره شده است. این امر عادی است و بعد از گذشت چند روز به حالت عادی باز خواهد گشت.

برای انجام لیزر موهای زائد چه مواردی را باید مد نظر داشت؟

اگر علاقه مند هستید تا با لیزر موهای زائد بدن خود را از بین ببرید، باید در وهله اول بهترین دکتر پوست را انتخاب نمایید. بعد از انتخاب دکتر خوب باید بدانید که این دکتر از چه دستگاهی نیز استفاده می نماید. همچنین باید دکتری را که برای لیزر موهای زائد خود انتخاب می نمایید نیز دارای تجربه و تبحر در این کار باشد تا بتواند شما را در این کار راهنمایی نموده و شما را به نتیجه ای که می خواهید برساند.

لیزر موهای زائد
لیزر موهای زائد

چه اقداماتی را باید قبل از انجام لیزر موهای زائد مد نظر داشت؟

قبل از آن که اقدام به لیزر نمایید، حتما با دکتر پوست خود در این خصوص صحبت نمایید تا به شما در خصوص استفاده از لیزر و تعداد جلساتی که نیاز دارید تا به طور کامل موهای بدنتان را حذف نمایید به شما راهنمایی های لازم را ارائه دهد. همچنین آیا لیزر می تواند گزینه مناسبی برای حذف موهای زائد بدناتن باشد. در این بین پزشک نیز برخی از موارد زیر را نیز از شما می خواهد که باید برآورد شود.

برخی از این اقدامات شامل :

  • سابقه پزشکی باید توسط پزشک باید مرور شود. مثلا افرادی که دارای بیماری های خاص پوست و زخم هستند و یا در این خصوص دارو و درمان های خاصی را انجام داده و یا انجام می دهند، باید در این خصوص به پزشک خود اطلاع دهند.
  • در صورت داشتن بیماری های پوستی، درمان آن در اولویت قرار خواهد داشت.
  • اقدامات و کارهایی که نیاز است تا قبل از لیزر موهای زائد باید انجام دهد. مانند تمیز کردن ناحیه ای که قرار است لیزر انجام شود.

نکات مهم دیگر

استفاده از کرم ها، لوسیون ها و سایر مواد آرایشی و بهداشتی در این نواحی در روز انجام لیزر ممکنوع است به همین دلیل توصیه می شود تا به حمام رفته و از استفاده از این نوع از مواد آرایشی اجتناب شود. زیرا میزان تاثیر گذاری لیزر را نیز کاهش می دهد.

  • قبل از انجام لیزر موهای زائد به مدت ۶ هفته از رفتن به حمام آفتاب و یا سولاریوم اجتناب شود.
  • قبل از انجام لیزر موهای زائد، از کرم های ضد آفتاب حتما استفاده شود. تا پوست حساس نگردد.
  • قبل و حین درمان لیزر موهای زائد از انجام روش های دیگر حذف موهای زائد نیز استفاده نشود. زیرا در روند درمان حذف موهای زائد با لیزر نیز اختلال ایجاد می کند. از جمله این روش ها استفاده از موم ها، الکترولیز ها و مابقی روش های دیگر متداول است.
  • از استفاده از دارو هایی مانند آسپرین یا دارو های ضد التهابی نیز قبل از انجام لیزر ممنوع است.
  • تراشیدن موهای محل لیزر باید در روز لیزر و قبل از رفتن انجام شود. زیرا در صورتی که لیزر انجام شود و مو ها رشد کرده باشند، نیز به پوست آسیب وارد می شود.

بعد از چه مدت فرد به نتیجه مطلوب لیزر موهای زائد خواهد رسید؟

لیزر موهای زائد، با توجه به میزان مورد نیاز لیزر انجام می شود. تعدا جلسات با توجه به مو و پوست و میزان مورد نیاز لیزر تعیین می شود. ولی به طور متوسط بین ۲ الی ۶ جلسه زمان لازم است تا به طور کامل موهای زائد حذف گردد.

لیزر موهای زائد
لیزر موهای زائد

سوالات متداول لیزر موهای زائد

آیا لیزر دردناک است؟

خیر. این که افراد می گویند لیزر درد دارد، صرفا به دلیل لیزری است که به پوست تابیده می شود و این گرما درد را در قسمت رویین پوست ایجاد می کند. همچنین به دلیل آن که فولیکول های مو نیز تحت تاثیر لیزر قرار می گیرند، درد ایجاد می شود. ولی در مجموع این درد ها بسیار کم و قابل تحمل می باشد.

تعداد جلسات درمان موهای زائد با لیزر چقدر است؟

بین دو تا سه هفته از اولین جلسه لیزر، تفاوت ها بعد از گذشت ۸ الی ۱۲ جلسه مشخص می شود.

با انجام دوره ای این کار به طور مداوم، می توانید در رشد فولیکول های مو اختلال ایجاد شده و فرصت رشد را از آن ها هم می گیرد.

آیا بعد از لیزر می توان ورزش انجام داد؟

به مدت ۲۴ ساعت از رفتن به باشگاه، استرخ، سونا و رفتن به زیر دوش آب گرم اجتناب شود. زیرا پوست حساس است و انجام این فعالیت ها ممکن است تاثیر منفی بر روی پوست بگذارد.

مدت زمان انجام لیزر به طور متویط چقدر است؟

به طور متوسط برای هر ناحیه چیزی حدود ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید.

آیا می توان بعد از انجام لیزر بخه سولاریوم رفت و یا حمام آفتاب گرفت؟

خیر، باید برای انجام این کار از دکتر خود بپرسید، سپس اقدام به این کار نمایید.

استفاده از اسکراب، اسید گلیوکولیک و کرم رتیونل باید از دو روز قبل و بعد از درمان، اجتناب شود.

استفاده از رطوبت دهنده ها بعد از انجام لیز نیز به افراد توصیه می شود زیرا، ممکن است پوست حساس گردد.

برای انجام لیزر ممکن است از شما بخواهند تا برخی از لباس های خود را در آورید. همچنین از عینک های مخصوص استفاده نمایید. این امر صرفت برای حفاظت چشم های شما از لیزر های تابشی است.

نحوه عملکرد لیزر موهای زائد به چه صورت است؟

با توجه به میزان ضخامت مو و پوست، میزان اشعه مورد نیاز برای انجام لیزر تعیین می شود. سپس بت کمک پروب هایی که برای هر فرد نیز منحصر به فرد است، متخصص شروع به لیزر موهای زائد می نماید. لیزر های تابانده شده با سطح پوست به زیر پوست نفوذ کرده و به فولیکول ها مو می رسد و آن ها را تحت تاثیر قرار می دهند و از بدن عبور می کنند.

این روند در جلسات بعدی نیز ادامه پیدا می کند تا کلا از رشد مو جلوگیری نموده و بعد از آن نیز به دلیل تاثیر گذاری روی فولیکول های مو نیز رشد مو کلا قطع گردد. لازم به ذکر است که افرادی که به لیزر موهای زائد روی می آورند باید تمامی جلسات را مراجعه نمایند و بعد از اتمام دوره لیزر درمانی، به دوره های یک ساله نیز برای حفظ این روند، باید به دکتر پوست مراجعه نمود.

همچنین انجام اقدامات قبل و مراقبت های بعد از لیز موهای زائد، نیز می تواند در رسیدن به نتیجه خوب و عالی بعد از لیزر بسیار مئثر باشد. افراد زیادی هستند که تصور می کنند که با انجام لیزر در یک جلسه، به نتیجه برسند که این اصلا مقدور نیست و باید به جلسات درمانی متعدد و متداول رفت تا نتیجه مطلوب گردد.

در این بین خانم ها بیشتر از آقایان کاندید لیزر موهای زائد هستند، زیرا موهای بدن خانم ها نازک تر از بدن آقایان است و به راحتی به نتیجه می رسند. یا این حال آقایان هم می توانند اقدام به لیزر موهای زائد نمایند.

برای آقایان انجام لیزر نیاز به رفتن به تعداد جلسات بیشتر می باشد تا به نتیجه برسند.

سابسیژن

میکرونیدلینگ

میکرودرم ابریژن

هایفوتراپی

راه های ارتباطی

۰۲۱۸۸۹۸۹۷۳۳

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر الهه لطفی

 

دکتر الهه لطفی

متخصص پوست دارای مدرک تخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک MD از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران سابقه فعالیت در مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون انجام پروژه با عنوان مقایسه شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران مبتلا به رزاشیا دارای مدرک AMC (Australian medical test) عضو فعال انجمن مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون عضو انجمن متخصصین پوست ایران از سال 1385 تا کنون عضو آکادمی اروپایی پوست از سال 1387 تا کنون عضو سازمان نظام پزشکی ایران انتشار مقاله با عنوان " آیا لیزر با کانولا می تواند راه جایگزین و قابل قبولی برای درمان جای جوش یا اسکار باشد؟" تحقیقات در زمینه : - ملازما - زیبایی - لیزر - روش های نوینی در زمینه درمان جوش - پمفیگوس وولگاریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *