0 / 5. 0

۴ دقیقه
لیزر-درمانی

مراقبت های پس از لیزردرمانی

آنچه می خوانید...

مراقبت های پس از لیزردرمانی

انتخاب نوع ترکیبات مراقبت از پوست بستگی به سلامت پوست پس از لیزردرمانی دارد. هدف از استفاده از تمامی این ترکیبات پس از لیزردرمانی تسکین، حفاظت و هیدره کردن پوست به منظور تسهیل ترمیم زخم و تسریع رفع اریتم می باشد. ارتم طول کشیده پس از لیزردرمانی ممکن است با PIH همره بوده و در نتیجه رفع فوری اریتم مطلوب است.

پوست سالم

پس از استفاده از لیزر غیر تهاجمی برای رفع ضایعات پیگمانته، ضایعات عروقی، رفع موهای زائد، جوانسازی غیر تهاجمی پوست و اکثر درمانهای برداشتن خالکوبی پوست سالم است. گرچه در صورت بروز تاول یا خونریزی در لیزردرمانی (مثلا در برداشتن خالکوبی) تمامیت پوست حفظ نشده و پوست ناسالم است و باید برخورد مناسب با پوست ناسالم با آن صورت گیرد.

لیزر-درمانی
لیزر-درمانی

اریتم

اریتم پس از لیزردرمانی با با کرم کورتیکواستروئید موضعی دو بار در روز درمان می شود. توان کورتیکواستروئید براساس شدت اریتم مشخص می گردد. از استروئیدهای با قدرت پایین در اریتم خفیف، از استروئید با قدرت متوسط در برای اریتم متوسط و استروئیدهای پرقدرت برای اریتم شدید استفاده می گردد. اگر اریتم وجود نداشته باشد نیازی به کورتیکواستروئید موضعی نیست.

تسکین، محافظت و هیدراسیون

از یک پاک کننده ملایم، یک کرم ضد آفتاب وسیع الطیف با SPF30 حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم و مرطوب کننده غیرانسدادی به مدت 2 هفته پس از لیزردرمانی استفاده می شود. مرطوب کننده غیر انسدادی مورد استفاده پس از لیزردرمانی معمولا حاوی ترکیبات تسکین دهنده پوست بوده و سبب تسهیل ترمیم زخم می شود.

ترکیبات مراقبت پوست معمول

مراقبت های پس از لیزردرمانی بیمار به طور رایج 2 هفته پس از پروسیجر آغاز می گردد.

دکتر الهه لطفی متخصص پوست در یوسف آباد می باشند که در زمینه درمان بیماری های پوستی، درمان ریزش مو و ریزش مژه و تزریقات زیبایی مانند تزریق بوتاکس، تزریق ژل، میکرونیدلینگ و…مهارت بالایی دارند . جهت رزرو وقت دهی و مشاوره می توانید با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

پوست ناسالم

درمان های لیزری که سبب ایجاد زخم می شوند مثل لیزر جوانسازی تهاجمی و برخی درمان های برداشتن خالکوبی به شکل متفاوتی نسبت به موارد با پوست سالم مدیریت می گردند.

مرطوب کننده های انسدادی

مرطوب کننده های انسدادی فورا پس از پروسیجر مصرف می شوند تا سبب تسهیل ترمیم زخم گردند. این ترکیبات اکثرا پماد هستند. مرطوب کننده های انسدادی تا زمان اپی تلیزاسیون مجدد (اغلب 4 تا 7 روز پس از لیزرهای تهاجمی فرکشنال و تا 2 هفته یا بیشتر پس از لیزرهای تهاجمی غیر فرکشنال) ادامه می یابند. مصرف طولانی مدت ترکیبات انسدادی ممکن است منجر به تشکیل آکنه و میلیا شود.

ضد آفتاب

زدن یک لایه از ضد آفتاب روی پماد غیرممکن است، در نتیجه سایر روش های محافظت در مقابل آفتاب مثل کلاه لبه دار و پرهیز از رفتن به محیط بیرون در دوره بهبودی جهت پیشگیری از بروز تغییرات رنگدانه ای در ناحیه درمان ضروری است.

پوست سالم

به محض اپی تلیزاسیون  مجدد پوست و حفظ سلامت آن از یک مرطوب کننده غیر انسدادی استفاده شده و مراقبت های پوستی ذکر شده از سر گرفته می شوند.

ترکیبات روشن کننده پوست

اگر نگرانی در مورد PIH وجود دارد ترکیبات روشن کننده پوست مثل هیدروکینون پس از یک ماه از لیزردرمانی آغاز می شود.

فواصل جلسات

عموما جهت دستیابی به نتایج مطلوب، لیزردرمانی غیر تهاجمی در جلسات متعدد با فواصل ثابت صورت می گیرد. در حالی که پروسیجرهای با شدت بیشتر مثل لیزردرمانی تهاجمی با تعداد کلمات کمتر یا حتی در یک جلسه انجام می شوند. لیزر درمانی غیرتهاجمی بسته به ناحیه درمانی اغلب به شکل ماهانه یا هر دو ماه انجام می شود. برای مثال رفع موهای زائد در صورت به شکل ماهانه در مدت 6 ماه انجام می شود. لیزردرمانی برای تلانژکتازی معمولا در فواصل ماهانه برای 3 ماه صورت می گیرد. در عوض لیزردرمانی تهاجمی برای درمان چین و چروک ها اغلب یکبار در سال و یا هر چند سال یکبار انجام می شود.

جلسات بعدی

لیزردرمانی غیرتهاجمی اغلب پیشرونده است. بدین شکل که جهت بهبود نتایج نهایی در هر جلسه شدت درمان نسبت به جلسه قبل افزایش می یابد. ضایعات هدف در طی درمان به تدریج روشن تر شده و در سیر آن رنگدانه ها کاهش می یابد. با تغییر ویژگی های ضایعه معمولا جریان افزایش یافته و پهنای پالس کاهش می یابد. توصیه می شود که در هر جلسه تنها یک شاخص لیزری تغییر کند. به طور رایج ابتدا برای چند جلسه جریان افزایش یافته و سپس در جلسات بعدی پهنای پالس کاهش می یابند.

لیزردرمانی تهاجمی پیشرونده نبوده و اگر در جلسات بعدی هم در همان سال انجام درمان وجود داشته باشد، شاخصهای لیزری تغییر نمی کند.

دکتر الهه لطفی

متخصص پوست دارای مدرک تخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک MD از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران سابقه فعالیت در مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون انجام پروژه با عنوان مقایسه شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران مبتلا به رزاشیا دارای مدرک AMC (Australian medical test) عضو فعال انجمن مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون عضو انجمن متخصصین پوست ایران از سال 1385 تا کنون عضو آکادمی اروپایی پوست از سال 1387 تا کنون عضو سازمان نظام پزشکی ایران انتشار مقاله با عنوان " آیا لیزر با کانولا می تواند راه جایگزین و قابل قبولی برای درمان جای جوش یا اسکار باشد؟" تحقیقات در زمینه : - ملازما - زیبایی - لیزر - روش های نوینی در زمینه درمان جوش - پمفیگوس وولگاریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 14 =