پسوریازیس

آیا پسوریازیس سرطان است

آنچه می خوانید...

آیا پسوریازیس سرطان است

برخی از پزشکان معتقدند که مبتلا بودن به پسوریازیس یا آرتریت پسوریازیس می تواند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش دهد، اگرچه تحقیقات بیشتری برای تشخیص صحت آن لازم است.

همچنین برخی از مطالعات پسوریازیس را به عنوان یک عامل خطر برای چندین بیماری دیگر، از جمله آرتریت پسوریاتیک معرفی کرده اند. با وجود این یافته ها، تحقیقات بیشتری لازم است تا ارتباط دقیق بین پسوریازیس و سرطان مشخص شود.

پسوریازیسپسوریازیس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که باعث می شود پوست سریعتر از حد معمول تکثیر کند. تکثیر غیر طبیعی باعث ایجاد لکه های قرمز و پوسته پوسته شدن در سطح پوست می شود.

در این مقاله، پسوریازیس و ارتباط بالقوه آن با سرطان را بررسی خواهیم کرد.

آیا پسوریازیس با سرطان ارتباط دارد؟

مطالعات حاکی از آن است که ارتباطی بین انواع خاصی از سرطان و پسوریازیس وجود دارد.اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است، اما به نظر می رسد بین برخی انواع پسوریازیس و افزایش خطر ابتلا به سرطان در برخی افراد ارتباط وجود دارد.محققان در این مورد بحث می کنند که آیا خود پسوریازیس است که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در فرد افزایش دهد یا درمانهای معمول پسوریازیس، مانند داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و درمان UV.

به عنوان مثال ، یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۶ به این نتیجه رسید که، احتمال ابتلا به سرطان به دلیل ابتلای فرد به پسوریازیس هر چند اندک افزایش می یابد. براساس این مطالعه، افراد مبتلا به پسوریازیس در معرض خطر کم ابتلا به لنفوم، سرطان ریه و سرطان پوستی غیرملانوم قرار دارند.

اما محققان ارتباطی بین پسوریازیس و سرطان روده بزرگ، سرطان پروستات، سرطان سینه یا سرطان خون پیدا نکردند.همچنین این مطالعه بیان می کند، انجام روش های درمانی مانند UV درمانی و استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی د ر افراد می تواند با احتمال بروز سرطان در ارتباط باشد.

از سوی دیگر، افزایش احتمال ابتلا به سرطان می تواند نتیجه التهاب و تحریک مزمن پسوریازیس باشد.اما همچنان محققان تحقیقات بیشتری را برای تایید یافته های خود نیاز دارند.

همچنین، آنها به متخصصین پوست توصیه می کنند که دستورالعمل ها و توصیه های کنونی در باره غربالگری سرطان را در مورد افرادی که در حال درمان پسوریازیس هستند، به کار ببرند. در سوی دیگر، بنیاد ملی پسوریازیس بیان می کند، خطر ابتلای افراد مبتلا به پسوریازیس به سرطان ملانوما و سرطان خون که برخی از سرطانهای خاص خون هستند، وجود دارد. که در واقع این خطر به دلیل سیستم تراپی و فوتوتراپی است.یک مطالعه دیگر در ژورنال اپیدمیولوژی نشان می دهد که درمان با فوتوتراپی ممکن است عامل خطر بیشتری در مبتلایان به پسوریازیس باشد.

 آیا یکی می تواند باعث دیگری شود؟

پسوریازیس ممکن است یک عامل خطر برای ایجاد سرطان باشد، اما پزشکان آن را دلیل مستقیمی برای سرطان نمی دانند. همچنین، سرطان نمی تواند باعث پسوریازیس شود.دانشمندان معتقدند که علل پسوریازیس، اگرچه هنوز کاملاً کشف نشده است، اما با ژنتیک و محرکهای خارجی مرتبط است.

دکتر الهه لطفی متخصص پوست در یوسف آباد می باشند که در زمینه درمان بیماری های پوستی و تزریقات زیبایی مانند تزریق بوتاکس، تزریق ژل و…مهارت بالایی دارند . جهت رزرو وقت دهی و مشاوره می توانید با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

 آیا سرطان می تواند مشابه پسوریازیس باشد؟

پسوریازیس و سرطانهای پوستی دو بیماری مجزا هستند. اما برخی از انواع سرطان پوست ممکن است مشابه پسوریازیس باشد.در صورتی که هر شخصی نگران هرگونه تغییر در ظاهر پوست خود باشد، باید با پزشک خود در این رابطه صحبت کند.

سایر مقالات مفید

کهیر چیست و چه درمانی دارد؟

علت ریزش مو در زنان چیست؟

به عنوان مثال، علائم پسوریازیس شامل موارد زیر است:

۱-  بخش هایی از پوست، قرمز و پوسته پوسته می شود که اغلب در اطراف مفاصل، چین های پوستی و روی پوست سر است.

۲-  پوست ترک خورده یا خشک می شود به طوری که ممکن است خونریزی کند.

۳-  سوزش، خارش یا درد

۴-  ضخیم شدن ناخن ها

در مقایسه، علائم سرطان پوست اغلب به صورت تغییر در سطح و ظاهر پوست با ویژگی های زیر وجود دارد:

۱-  بافت پوستی سفت

۲-  اغلب به صورت براق و برآمده

۳-  رنگ پوست به شکل عجیبی تغییر می کند.

۴-   خونریزی یا پوسته پوسته شدن

۵-  تیرگی یا زمخت شدن پوست

۶-  بروز تغییرات در پوست به مرور زمان

۷-  تکثیر و رشد سریع در پوست

۸-  ظاهر نامتقارن

۹-  اغلب به رنگ قهوه ای و ممکن است به رنگ آبی تیره، قرمز، سفید، زرد یا سیاه هم درآید.

پسوریازیس اغلب قسمتهای زیادی از بدن را در بر می گیرد. اما سرطان معمولا در بخشی با اندازه کوچکتر ایجاد می شود و معمولا در جایی که پوست به طور مکرر در معرض آفتاب قرار می گیرد اتفاق می افتد، هرچند می تواند بر هر ناحیه ای از پوست تأثیر بگذارد.

 کلام آخر

پسوریازیس باعث ایجاد سرطان نمی شود و سرطان باعث پسوریازیس نمی شود. اما ممکن است فرد مبتلا به پسوریازیس خطر بیشتری برای ابتلا به برخی سرطانها در طول زندگی خود داشته باشد.در واقع خود ماهیت پسوریازیس یا برخی از درمانهایی که برای کنترل علائم آن استفاده می شود ممکن است احتمال بروز برخی از سرطان ها را افزایش دهد.

اما همچنان برای یافتن ارتباط بین پسوریازیس و افزایش خطر ابتلا به سرطان، تحقیقات بیشتری لازم است.به همین دلیل توصیه می شود، افراد مبتلا به پسوریازیس در مورد عوامل خطر ابتلا به سرطان با پزشک خود صحبت کنند، همچنین درباره کارهایی که می توانید برای پیشگیری از آن انجام دهید، صحبت کنید.

منبع: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323183.php

دکتر الهه لطفی

متخصص پوست دارای مدرک تخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک MD از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران سابقه فعالیت در مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون انجام پروژه با عنوان مقایسه شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران مبتلا به رزاشیا دارای مدرک AMC (Australian medical test) عضو فعال انجمن مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون عضو انجمن متخصصین پوست ایران از سال 1385 تا کنون عضو آکادمی اروپایی پوست از سال 1387 تا کنون عضو سازمان نظام پزشکی ایران انتشار مقاله با عنوان " آیا لیزر با کانولا می تواند راه جایگزین و قابل قبولی برای درمان جای جوش یا اسکار باشد؟" تحقیقات در زمینه : - ملازما - زیبایی - لیزر - روش های نوینی در زمینه درمان جوش - پمفیگوس وولگاریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *