۷ دقیقه
تزریق-بوتاکس

هر آنچه که باید درباره تزریق بوتاکس بدانید!

آنچه می خوانید...

آیا می دانید تزریق بوتاکس باعث بازگشت طراوت و زیبایی به چهره شما می شود؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی تزریق بوتاکس بپردازیم.

همه چیز درباره بوتاکس صورت

تزریق بوتاکس به منظور از بین بردن چین و چروک های صورت به کار می رود مانند چروک های اطراف چشم، خطوط پیشانی، چروک های زیر بینی و اطراف لب.

بوتاکس شامل یک نوع سم به نام بوتولیوم می باشد که از یک باکتری گرفته می شود و در صورت تزریق بوتاکس عضلات ناحیه تزریقی فلج می شوند تا هیچ گونه چین و چروکی در صورت باقی نماند. بوتاکس بین ۴ تا ۶ ماه می تواند عضلات را فلج کند و پس از آن برگشت پذیر است و نیاز است تا مجددا تزریق بوتاکس انجام شود.

بوتاکس به صورت پودر تهیه می شود و پس از آن رقیق می شود و باید در مدت ۲ تا ۶ ساعت پس از رقیق کردن تزریق شود.

بوتاکس حتما باید در دمای خاصی از داروخانه تا مطب حمل شود در غیر این صورت موجب از بین رفتن پروتئین هایی می شود که حامل این سم هستند.

انواع بوتاکس

در حال حاضر سه نوع بوتاکس وجود دارد که توسط انجمن پوست تایید شده اند و لازم است متخصص پوست و مو و زیبایی تنها از این سه نوع برای تزریق بوتاکس استفاده کند که این مدل ها عبارتند از مصپورت، دیسپورت و نرونوکس.

بوتاکس از نوع دیسپورت تایید شده سازمان دارو و غذای آمریکا می باشد و دو نوع بوتاکس مصپورت و نرونوکس تایید شده وزارت بهداشت ایران و انجمن پوست می باشند.

بوتاکس مصپورت و دیسپورت شامل ۵۰۰ واحد بوتاکس و نرونوکس هم شامل ۱۰۰ واحد بوتاکس می باشد.

حتما لازم است متخصص پوست و مو و زیبایی از این انواع استفاده کند تا فرد دچار عوارض نامطلوب و خطرناکی نشود. نوع چینی بوتاکس به هیچ عنوان نباید استفاده شود زیرا می تواند عوارض بسیار نامطلوبی حتی بستری شدن در بیمارستان یا کما را برای فرد به دنبال داشته باشد.

بهترین سن تزریق بوتاکس

سن خاصی برای تزریق بوتاکس تعریف نشده ولی بهترین زمان تزریق بوتاکس بین سن ۳۰ تا ۵۰ سالگی می باشد. لازم است فرد قبل از تزریق بوتاکس حتما یک جلسه مشاوره با متخصص پوست و مو و زیبایی داشته باشد تا مشخص شود آیا فرد شرایط تزریق بوتاکس را دارد یا خیر.

تزریق بوتاکس در چه مواردی ممنوع است؟

در صورتی که فرد دچار مشکلاتی باشد قبل از تزریق بوتاکس لازم است با متخصص پوست و مو و زیبایی حتما مشورت کند که برخی از این مشکلات عبارتند از:

  • بیماری هایی که دارای اختلالات در سیستم های عصبی و اسکلتی هستند.
  • در بیماری های ام اس به خصوص در شرایط حاد بهتر است تزریق بوتاکس انجام نشود.
  • خانم های باردار و شیرده
  • افرادی که برخی آنتی بیوتیک ها مانند جنتامایسین را استفاده می کنند بهتر است تزریق بوتاکس انجام ندهند.
  • وجود عفونت یا زخم های عمیق در صورت
  • حساسیت قبلی به بوتاکس

یکی از مهم ترین و نوین ترین اقدامات زیبایی که این روز ها از سوی بسیاری از زنان و دختران در طیف های سنی مختلفی انجام می پذیرد بوتاکس است.

در سنین بالا به جهت دلایل و عوامل مختلفی زنان چین و چروک ها و خطوط عمیقی را در صورت و نواحی مختلف پوست صورتشان تجربه می کنند که به دنبال راهکار هایی برای بهبود وضعیت پوستی شان هستند.

از جمله روش های نوینی که این روز ها شیوع زیادی داشته است و آمار قابل توجهی زنان را به سوی خود جلب کرده است تزریق بوتاکس می باشد.

در ادامه مهم ترین موضوعاتی که در زمینه تزریق بوتاکس توسط بهترین متخصص پوست مطرح می شود را در قالب بخش های مختلفی ارائه خواهیم کرد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس (Botox) در واقع نوعی سم است که از نوعی باکتری تولید می شود و سبب می شود که عضلات صورت در نواحی مختلف دچار فلجی شوند و کاهش فعالیت های این عضلات کاهش خطوط چهره را به همراه دارد.

بوتاکس به کمک سرنگ هایی مخصوص تزریق می شود که کمترین عارضه را نیز در پی دارد و بدون خطر و ایمن ترین روش درمانی در جهت بهبود چروک های پوستی است.

اینفوگرافی انواع بوتاکس

برای از بین بردن چین و چروک ها  تزریق کلاژن و چربی تاثیرگزارتر است یا بوتاکس؟

Botox یک نورومدولاتور است که با تضعیف عضلات صورت که در زیر سطح پوست صورت قرار می گیرند، کار می کند. پس از ضعیف شدن این عضلات، پوست صاف می شود. این رویکرد کاملاً متفاوتی برای درمان پیری صورت است. کلاژن، چربی و همچنین سایر مواد پرکننده بسیاری وجود دارند که در حال حاضر برای رفع چین و چروک نیز استفاده می شوند. این مواد پرکننده به اندازه Botox  در از بین بردن چین و چروک های یک سوم بالایی صورت موثر نیستند. با ضعف فیزیولوژیکی عضلات، چین و چروک ها به طور طبیعی برطرف می شوند.

آیا همه افراد می توانند تزریق Botox داشته باشند؟

خیر برخی از افراد نمی توانند تزریق داشته باشند. برای مثال زنانی که باردار هستند تزریق بوتاکس برایشان ممنوعیت دارد.

یا افرادی که در نواحی خاصی از صورت شان زخم های عفونی و یا جوش های چرکی قابل توجهی را دارند نمی توانند تزریق Botox داشته باشند.

از سوی دیگر نیز استفاده از برخی از دارو ها و قرص ها نیز می تواند شرایط تزریق Botox را از بین ببرد.

از این رو مهم ترین توصیه مان این است که پیش از انجام تزریق اگر از دارو های خاصی استفاده می کنید حتما با پزشکتان در میان بگذارید.

در اغلب موارد پزشکان تمامی شرایط مراجعه کننده را بررسی می کنند تا هیچ گونه مشکلی پیش نیاید. اما گر در مواردی پزشک بررسی هایی ناقص انجام داد بهتر است که خودتان تمامی شرایط خود را به طور دقیق در اختیارش قرار دهید.

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟

مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که این روش ایمن ترین و کم عارضه ترین روشی است که در زمینه زیبایی پوست صورت بکار گرفته می شود و هیچ عارضه جانبی جدی در ارتباط با استفاده از سم با دوزهایی که استفاده می کنیم وجود ندارد. در موارد نادر، تزریق ممکن است در محل کمی کبودی ایجاد کند که ممکن است چند روز طول بکشد. در صورت انتقال و حرکت سم از محل های تزریق، عوارض جانبی ایجاد می شود. به همین دلیل، ما از شما می خواهیم که به مدت دوازده ساعت پس از تزریق محل را مالش یا ماساژ ندهید. عوارض جانبی احتمالی شامل افتادگی کمی ابرو یا پلک فوقانی است. خوشبختانه اگر این اتفاق بیفتد، موقتی است اما ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد.

از این رو می توانید بدون نگرانی در خصوص پیامد های احتمالی تزریق Botox برای زیبایی و جوانسازی هرچه بیشتر پوست صورت تان اقدام کنید.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه هایی که در قبال تزریق دریافت می شود متغیر می باشد. علل و عواملی مختلفی می تواند در تغییر هزینه های مربوط به Botox نقش داشته باشد که مهم ترین آن ها از این قرار است:

  • محلی که قرار است تزریق شود. برای مثال پیشانی است یا خط لبخند؟
  • میزانی که قرار است تزریق شود. گاها خطوطی که در صورت وجود دارد عمیق است و میزان بیشتری باید بوتاکس تزریق شود.
  • میزان تخصص پزشک در حوزه تزریق بوتاکس؛ قطعا تخصص و توانمندی و تجربه پزشک می تواند عاملی در افزایش و یا کاهش هزینه تزریق بوتاکس باشد.

در کنار عوامل بالا بسیاری از عوامل دیگر نیز می تواند در تفاوت قمیت های بوتاکس نقش داشته باشد. از این رو لازم است که در ابتدا به بهترین و معتبر ترین متخصصین در این حوزه مراجعه کرده و در نهایت بعد از بررسی های لازم هزینه را جویا شوید.

مزایای تزریق بوتاکس توسط دکتر الهه لطفی

ماندگاری بوتاکس

۳ تا ۵ روز زمان می برد که بوتاکس اثر کند و بین سه تا شش ماه ماندگاری دارد و ماندگاری آن در افراد متفاوت است و برای چین و چروک های یک سوم بالایی صورت، خطوط پیشانی، پای کلاغ و خطوط اخم بسیار موثر است.

نتیجه گیری

علیرغم این که تزریق Botox ازروش های تقریبا با سابقه ای است که بی خطر بودن خود را به اثبات رسانیده است اما قطعا میزان مهارت و تجربه ای که پزشک دارد می تواند پشتوانه ی قابل توجهی باشد که با توجه به آن می توانیم موفقیت نتیجه تزریق بوتاکس را پیش بینی کنیم.

از این رو لازم است که تمامی افرادی که تصمیم دارند برای این اقدام زیبایی قدم برداند ابتدا تحقیقات لازم را داشته باشند و در نهایت تزریق بوتاکس را به بهترین متخصصین در این حوزه بسپارند.

دکتر الهه لطفی

متخصص پوست دارای مدرک تخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک MD از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران سابقه فعالیت در مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون انجام پروژه با عنوان مقایسه شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران مبتلا به رزاشیا دارای مدرک AMC (Australian medical test) عضو فعال انجمن مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون عضو انجمن متخصصین پوست ایران از سال 1385 تا کنون عضو آکادمی اروپایی پوست از سال 1387 تا کنون عضو سازمان نظام پزشکی ایران انتشار مقاله با عنوان " آیا لیزر با کانولا می تواند راه جایگزین و قابل قبولی برای درمان جای جوش یا اسکار باشد؟" تحقیقات در زمینه : - ملازما - زیبایی - لیزر - روش های نوینی در زمینه درمان جوش - پمفیگوس وولگاریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.