۲۱ دقیقه

صفر تا صد تزریق ژل لب

آنچه می خوانید...

زیبایی ظاهری هدیه ای از جانب پروردگار است که به تمامی افراد داده شده است. چه بسا این ما هستیم که باید در حفظ آن کوشا باشیم. برای اینکار بهره بردن از تکنیک های زیبایی کار بسیار خوبی محسوب می شود. تزریق ژل لب یکی از تکنیک هاست. همانطور که افراد موهای خود را برای تغییر و زیبایی و پوشاندن سفیدی موها رنگ می کنند، برای برجسته و حجیم کردن لب ها و برقراری تقارن میان لب ها نیز از تزریق ژل لب استفاده می کنند امروزه این تکنیک به یکی از رایج ترین و محبوب ترین روش ها تبدیل شده است. همانطور که موها در یک آرایشگاه تخصصی رنگ و مو انجام نشود می توانند آسیب های جدی به موها وارد کند و سبب سوختن موها شود، در تزریق ژل لب نیز به این صورت خواهد بود که اگر توسط یک پزشک متخصص تزریق ژل لب مجرب و یا کلینیک تخصصی صورت نگیرد، می تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. پس باید در این امر توجه بسیاری کرد. با ما همراه باشید تا درباره نحوه انجام و مزایا و عوارض این روش، اطلاعات بیش تری کسب نمایید.

هیالورونیک اسید چیست؟

هیالورونیک اسید (Hyaluronic Acid) با بالاترین غلظت در ماتریس خارج سلولی در بافت مفاصل، پوست و چشم مشاهده می شود. در پوست، آب جذب این ماده می شود به صورتی که به مقدار مطلوب، پوست هیدراته می شود. با بالا رفتن سن، حجم و استحکام بافت ماهیچه ها، استخوان ها، چربی و پوست بدن و از همه بیش تر صورت کاهش پیدا می کند.

با از بین رفتن استحکام و حجم بافت ها به خصوص در پوست صورت، می توان شاهد افتادگی گونه ها، چین و چروک  و افزایش خط خنده و چانه ولب ها شد. تزریق ژل بر پایه هیالورونیک اسید می توان از چین و چروک روی صورت بکاهد و ساختار و حجمی مناسب بر روی چانه، لب ها، گونه ها و گودی زیر چشم بدهد.

از کاربردهای هیالورونیک اسید می توان در آبرسانی، جوانسازی پوست و مرطوب نگهداشتن موضعی پوست اشاره کرد. در واقع این ماده یک مولکول درشت است که به خاطر اندازه ای که دارد نمی تواند از سد پوست عبور کند و به همین دلیل است که میزان جذب آن به صورت تیپیکال پایین از سد پوستی است.

هیالورونونیک-اسید

ژل لب چیست؟

طی چند سال گذشته، فیلرهای لب فیلرهای لب براساس و بر پایه اسید هیالورونیک به یکی از مهم ترین عوامل پر کننده بافت نرم تقویت کننده تبدیل شده اند. این ژل ها که معمولا ساختار ژل مانند داشته و نرم هستند ماندگاری موقتی دارن دو بسته به نوع ژل و برند آن و همچنین بخشی که قرار است به آن تزریق ثورت گیرد، می تواند مدت زمان این ماندگاری متفاوت باشد و از ۹ ماه به یک الی ۲ سال افزایش یابد. این نوع ژل ها به صورت فرآیندی کاملا طبیعی جذب می شوند. باید به این نکته توجه داشته باشید که از فیلر ها علاوه بر لب ها می توان در موارد زیر نیز استفاده شود :

 • زاویه سازی فک
 • از بین بردن گودی چشم ها
 • حجم دهی به گونه ها و چانه
 • برطرف کردن چین و چروک در نواحی محتلف صورت

مزایا و معایب تزریق ژل لب

مزایا

این روش که برای فرم دهی به صورت انجام می گیرد، می تواند برای لیفت صورت نیز انجام پذیرد. معمولا میزان فیلر تزریقی در هر ۱۰ سال یک ویال می باشد. (۶ ویال برابر ۶۰ سال است.) نتیجه حاصل با ویال کم تر از ۱ الی ۲ قابل مشاهده می باشد. از فیلر معمولا برای موارد زیر استفاده می شود :

 • افزایش حجم گونه ها
 • بهبود فرم و شکل بینی
 • رفع تیرگی دور چشم ها
 • زاویه سازی فک و صورت
 • کاهش و رفع چین و چروک خط خنده
 • کاهش و رفع چین و چروک اطراف ناحیه بینی
 • اصلاح فرم دهی لب ها متناسب با فاصله بین بینی و لب
 • کمک به بهبود ظاهر خطوط ایجاد شده دور و اطراف لب ها

همچنین هزینه تزریق ژل لب ، تزریق ژل چانه ، تزریق ژل خط خنده و تزریق ژل گونه بسیار مناسب است .

اصلاح فرم لب
تزریق ژل لب
مشاوره رایگان

معایب

تزریق ژل لب یکی از کم عارضه ترین روش های برجسته کردن لب است که در کشورهای اروپایی به آن درمان وقت نهار می گویند. این نام به این دلیل بر روی این روش گذاشته شده است که در زمان نهار، می توان استراحت کرد و محل کار را ترک نمود و برای تزریق ژل به کلینیک تخصصی و یا پزشک متخصص در این کار مراجعه نمود و سپس به محل کار بازگشت. این روش اگر نزد پزشک متخصص و مجرب با تجربه بالا انجام شود، هیچ عارضه ای به دنبال نخواهد داشت. اما چنانچه این مساله جدی گرفته نشودف می تواند خطرات جدی به همراه داشته باشد. از جمله این خطرات می توان به انسداد عروق اشاره نمود.

اگر ژلی که قرار است تزریق شود، به درستی انجام نگیرد و یا از ژل نامرغوب استفاده شود، می تواند سبب مسدود شدن عروق خونی شود. چنانچه خون به بافت های لب نرسد، می تواند سبب از بین رفتن بافت و قسمتی از لب شود.

بهترین برند ژل لب چیست؟

از استاندارترین و رایج ترین برندهای ژل لب هیالورونیک اسید می توان به برند ژوودرم نوع اولترا پلاس و وولبلا اشاره کرد.

بعد از این رستیلن و رستیلن سیلک نیز از برندهای خوب در این زمینه هستند.

اگر بخواهیم به غیر از موارد بالا برندهای دیگری را ذکر کنیم، می توانیم به آلانیا، استایلج، تئوسیال و رووفیل نیز اشاره کنیم که کیفیت آن ها نیز خوب است.

از استاندارترین و رایج ترین برندهای ژل لب هیالورونیک اسید می توان به برند ژوودرم نوع اولترا پلاس و وولبلا اشاره کرد.

بعد از این رستیلن و رستیلن سیلک نیز از برندهای خوب در این زمینه هستند.

اگر بخواهیم به غیر از موارد بالا برندهای دیگری را ذکر کنیم، می توانیم به آلانیا، استایلج، تئوسیال و رووفیل نیز اشاره کنیم که کیفیت آن ها نیز خوب است.

ژل های هیالورونیک اسید معمولا کیفیت خوبی دارند و مشابه همدیگر هستند اما به لحاظ غلظت و قوام با یکدیگر فرق دارند. که همین سبب دادن فرم های متفاوت به لب می شوند. ژل های رقیق تر باید سطحی تزریق شود تا حجم کم تری به لب داده شود.همچنین می تواند در فرم دهی و مشخص کردن مرزهای لب تاثیر بگذارد. در حالت کلی عواملی که می توانند در انتخاب برند ژل تاثیر گذار باشند را به صورت زیر شرح می دهیم :

 • فرم کنونی لب ها
 • تارگت نهایی از تزریق ژل
 • انحنا و شکل هندسی لب ها
 • سن فرد متقاضی برای تزریق ژل لب

تزریق ژل لب و ماندگاری آن


فرمولاسیون های مختلفی توسط شرکت های مختلف برای ژل ها تولید و پخش می شوند. بعضی از این ژل ها فقط و فقط مختص تزریق به لب ها هستند ولی بعضی دیگر نیز برای تزریق به دیگر بخش های صورت نیز صورت می گیرد.

عوامل زیادی می توانند در ماندگاری ژل لب تاثیر گذارند که به شرح هر کدام از آن ها می پردازیم :

مقدار حجم دهی ژل لب

در صورتی که حجم دهی لب ها بیش تر باشد و لب ها برجسته تر باشند، می توان شاهد ماندگاری بالاتر و نیاز دیرتر به تجدید ژل اشاره نمود.


متابولیک و سوخت و ساز بدن

سوخت و ساز بدن، شرایط فیزیولوژیکی  و به طور کلی متابولیسم بدن نیز می تواند تاثیر زیادی در ماندگاری ژل لب داشته باشد. در برخی افراد هیالورونیک اسید به سرعت جذب بدن آن ها می شود.


نوع ژل مورد استفاده

معمولا ژل های هیالورونیک اسید می توانند بین ۶ الی ۹ ماه ماندگاری داشته باشند. باید بدانید ژل هایی هستند که نیمه دائمی بوده و می توانند یک الی دو سال ماندگاری داشته باشند. مدت ماندگاری ژل های دائمی نیز طولانی تز از این هاست.


برند ژل لب مورد استفاده

فرمولاسیون های مختلفی توسط شرکت های مختلف برای ژل ها تولید و پخش می شوند. بعضی از این ژل ها فقط و فقط مختص تزریق به لب ها هستند ولی بعضی دیگر نیز برای تزریق به دیگر بخش های صورت نیز صورت می گیرد.

تزریق ژل لب
تزریق ژل لب
تماس با دکتر لطفی

تاثیر نوع تزریق در ماندگاری ژل لب

موادی که ژل از آن ها ساخته شده و نوع اثر گذاری آن ها نیز می تواند تاثیر زیادی در ماندگاری آن ها بگذارد. مواد تشکیل دهنده ژل آلیاکسین تا ۹ ماه ماندگاری دارند که البته ممکن است تا یک سال نیز طول بکشد.

ژل الانسه با دیگر ژل ها کمی متفاوت است، چرا که با در دسترس داشتن ۴ نوع ژل، ماندگاری آن ها نیز متفاوت خواهد بود. بیش ترین میزان ماندگاری ژل الانسه مربوط به نوع E و کمترین آن می توان به ژل الانسه نوع S  اشاره نمود. بیش ترین نوع آن می تواند تا ۲ سال ماندگاری داشته باشد.

ماندگاری-تزریق-ژل-لب

در این قسمت صحبت های مشتری عزیز از رضایت تزریق ژل لب توسط دکتر الهه لطفی را با هم می شنویم :

چه افرادی کاندید تزریق ژل در لب ها هستند؟

افرادی که لب های کوچک و بی حالتی دارند بهترین کاندید برای تزریق ژل در لب هستند. همچنین این نکته حائز اهمیت است که تزریق ژل در لب به گونه ای انجام شود که متناسب با فرم صورت بیمار باشد بنابراین بهتر است قبل از تزریق ژل یک طراحی مناسبی از حالت و فرم لب ها توسط متخصص پوست برای بیمار ترسیم شود. فرم لب ها برای صورت گرد یا کشیده کاملا متفاوت است بنابراین  بهترین متخصص پوست و مو و زیبایی باید به زوایای هنری آن توجه کند.

توجه به این نکته ضروری است که برای تزریق ژل در لب حتما ازمواد خوبی استفاده شود که ناخالصی های کمتری داشته باشد و اسید هیالورونیک در آن زیاد است. حجم ژل براساس درخواست بیمار تعیین می شود. معمولا تزریق دردناک نیست چون قبلاز تزریق به بیمار بی حسی موضعی تزریق می شود.

چه افرادی کاندید تزریق ژل لب نیستند؟

در نظر داشته باشید که ژل لب هیالورونیک اسید کاملا بی خطر است. اما برخی از افراد باز هم به ئلیل شرایطی که دارند، نباید آن را انجام دهند و یا باید انجام آن را به تعویق بیندازند. از جمله این موار می توان به مسائل زیر اشاره کرد :

 • خانم هایی که باردار هستند.
 • افرادی که دچار عفونت سینوسی هستند.
 • خانم هایی که در دوران شیردهی به فرزند خود هستند.
 • چنانچه ناحیه ای از صورت عفونت داشته باشد، ممکن است با تزریق این عفونت چند برابر شود.
 • در صورت انجام خدمات درمانی دندانپزشکی بهتر است ابتدا آن را انجام داده و سپس تزریق ژل انجام شود، چرا که هنگام خدمات درمانی دندان، پوست صورت کشیده شده و به آن فشار وارد می شود.

خدمات-دکتر-الهه-لطفی

آیا تزریق ژل لب همراه با درد است؟

ژلی که به لب تزریق می شود اکثرا از نوع هیالورونیک اسید است که خود شامل بی حس کننده موضعی به نام لیدوکائین می باشد. این بی حس کننده همانی است که در دندانپزشکی کاربرد بسیاری دارد. پزشک می تواهند با استفاده از روش های مختلفی لب را بی حس نماید. به طور مثال می تواند از داروهای بی حسی موضعی که به صورت کرم یا محلول هستند، در اطراف لب استفاده کرد.

روش های دیگری که برای کم کردن درد ناشی از تزریق ژل لب وجود دارد، کرم بی حس کننده یکی از بهترین هاست، چرا که داروهایی که کار بلوک کننده عصبی را بر عهده دارد، سبب تغییر شکل لب ها می شود و نمی توان تا ساعت ها نتیجه تزریق و فرم گیری لب ها را مشاهده نمود. این مشکل در کرم های بی حس کننده صدق نمی کند.

درد و سوزشی جزئی هنگام تزریق ژل ممکن است برای فرد اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است فرد احساس درد و همچنین نبض ضربانی بعد از این روش  داشته باشد که قابل تحمل است.

مراحل تزریق ژل لب به چه صورتی است؟

برای نتیجه بهتر و مطلوب تر تزریق ژل، نحوه تزریق آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 1. در مرحله اول باید پزشک شناخت خوب، دقیق و کافی از اجزای صورت و بافت پوست داشته باشد و همچنین محل مناسب، مقدار ژل تزریقی و قرار گیری مواد در بین لایه های پوست را شناسایی کند.
 2. در مرحله دوم باید پزشک با توجه به نوع ماده و نتیجه ای که فرد می خواهد از این طریق حاصل شود را با توجه به عمقی و یا سطحی بودن به محل مورد نظر تزریق نماید. دقت داشته باشید که ترکیب اسید هیالورونیک به خاطر جذب زیاد آب اطراف خود و افزایش حجم در نتیجه این امر، کم تر نیاز به تزریق ژل بزای بهبود چین و چروک ها و افتادگی دارد.
 3. دراین مرحله پس از بی حسی موضعی و اطمینان خاطر دادن به فرد، لب ها را با استفاده از محلول ضد میکروبی تمیز می کنند.
 4. در مرحله چهارم تزریق ژل با استفاده از سرنگ مخصوص که شامل سوزن هایی ظریف است، آن را با زاویه ای درست و دقیق در یکی از لایه های پوستی و زیر پوستی در بخش های مختلف سر و صورت که شامل چین و چروک های دور دهان و خود لب هاست، تزریق می کنند.
نقاط-تزریق-ژل-لب

چه مراقبت هایی بعد از تزریق ژل لب باید صورت می گیرد؟

به دلیل اینکه خونرسانی بعد از تزریق لب زیاد است، احتمال خون مردگی افزایش می یابد. برای پیشگیری از این اتفاق، می توان چند روز قبل از تزریق ژل لب، از کمپرس یخ استفاده نکرده و همچنین از داروهایی همچون ویتامین E، امگا ۳، داروهای ضد انعقاد خون، آسپرین، ژلوفن و … استفاده ننمود.

شبکه عصبی قوی بر روی لب وجود دارد که بسیار حساس و قوی بوده و برای جلوگیری از درد در هنگام تزریق، از بلوک عصب سه قلو استفاده می کنند. بی حسی با این ماده می تواند تا ۴ دقیقه ادامه داشته باشد. به همین دلیل احتمال گاز گرفتگی هنگام خوردن غذا بسیار خواهد بود و همین امر می تواند سبب آسیب دیدن لب شود. در طی این مدت باید از خوردنی و آشامیدنی اجتناب نموده تا این بی حسی از بین برود.

در روز اول بعد از تزریق ژل لب یک سری نکات هستند که باید رعایت کنید تا لب شما دچار تورم، التهاب و خون مردگی نشود. بعد از تزریق ژل لب از انجام ورزش های سنگین بپرهیزید و در گرمای شدید قرار نگیرید. همین طور مصرف نوشیدنی های الکی می تواند باعث التهاب و تورم شود.

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب این دسته از تزریقات برخی از نتایج را دقیقا پس از تزریق نشان می دهد، اما اثر کامل هنوز قابل مشاهده نیست.

به علاوه، معمولا مقداری تورم نیز پس از تزریق وجود دارد که در روزهای اولیه به صورت واضح مشخص نیست که این تورم ناشی از تزریق و یا نتیجه ورود ژل و پرکننده به لب می باشد . همچنین برای ژل های موقت نیز، مقداری زمان جهت ادغام مواد پرکننده با بافت لب لازم است. به خاطر داشته باشید که پس از تزریق حتما مقدار زیادی آب به صورت روزانه مصرف نموده و دستورالعمل های ویژه پزشک خود را برای مراقبت های پس از تزریق فراموش نکنید.

بنابراین، اگر قصد کاهش چین و چروک ها و بهتر شدن نتایج این دسته از تکنیک های زیبایی را دارید، بهتر است برای رسیدن به نتیجه دلخواه تان حداقل سه هفته صبر کنید.

پیگیری ثانویه تزریق ژل یا پر کننده لب معمولا به ۲ تا ۳ هفته زمان نیاز دارد. معمولا خود فرد نیز مایل است که پس از ۲ تا ۳ هفته بهبود حاصل شود.

پس به صورت ایده آل زمان بیشتری برای مراجعه در دو مرحله – به علاوه مدت زمان بهبود – قبل از یک رویداد مهم نیاز است. ( در واقع ۵ تا ۶ هفته) به خصوص اگر فرد برای اولین بار است که این تزریق را انجام می دهد و یا اینکه مدت زمان طولانی برای مراجعه بعدی تعیین شده باشد. ممکن است که بیمار نیازی به مرحله دوم درمان نداشته باشد اما عموما جلسه دوم، سبب بروز نتایج بهتری می شود.

اصلاح فرم لب با ژل لب
اصلاح فرم لب با تزریق ژل لب

هزینه تزریق ژل لب

هزینه تزریق ژل لب به فاکتورهای زیادی بستگی داردکه عبارتند از :

 • میزان ژلی که باید به لب ها تزریق شود.
 • نوع ژل اینکه موقت، نیمه دائمی و یا دائمی باشد.
 • برند و شرکت سازنده ژلی که قرار است استفاده شود.

چند نکته که در مورد هزینه های این روش باید دقت داشته باشیم، به شرح زیر بیان می کنیم :

۱) هزینه تزریق ژل معمولا در مکان هایی همچون آرایشگاه ها و به صورت کلی مکان هایی که مجاز به انجام این کار نیستند، کم تر است. چرا که از ژل های بی کیفیت برای اینکار استفاده می کنند که می تواند خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. برخی از این عوارض و خطرات عبارتند از :

 • پس زدن ژل،
 • عفونت لب ها،
 • پخش نامتناسب ژل بر روی لب ها

و…

۲) ماندگاری ژل ها محبوب و رایج معمولا بین ۶ الی ۹ ماه متغیر است، پس فرد بنابه همین باید برنامه ریزی داشته باشد.

۳) در صورتی که شاهد میزان تفائت هزینه های فاحش بین چند کلینیک و یا پزشک شدید، بدانید که مواد مصرفی آن ها به لحاظ کیفیتی حتما پایین تر است.

 

برای دریافت مشاوره از دکتر الهه لطفی در خصوص تزریق ژل لب، فرم زیر را پر کنید :

نام و نام خانوادگی :
شماره تماس:
پیام :
پیام شما با موفقیت ارسال گردید.
متاسفانه پیام شما ارسال نشد !

سوالات متداول

دکتر الهه لطفی

متخصص پوست، مو وزیبایی
دارای مدرک تخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران
دارای مدرک MD از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران
سابقه فعالیت در مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون
انجام پروژه با عنوان مقایسه شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران مبتلا به رزاشیا دارای مدرک AMC (Australian medical test)
عضو فعال انجمن مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون

4 پاسخ
 1. سلام خانم دکتر
  من قبلا ژل لب تزریق کردم که به خاطر مواد نامرغوبش تقارن نداره لب هام، امکان داره با تزریق مجدد درست بشه؟

 2. سلام
  من چند وقته میخوام تزریق ژل انجام بدم اما از عوارضش می ترسم که میگن ممکنه فلج بشه لب، این درسته؟

  1. با سلام
   تزریق ژل لب کار پیچیده ای نیست، اما اگر در مراکز نامعتبر انجام شود، امکان دارد پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان!