درمان-سلولیت

درمان سلولیت

آنچه می خوانید...

درمان سلولیت

آیا می دانستید با درمان سلولیت دیگر می توانید از اندامی زیبامی بر خوردار باشید ؟؟؟

سلولیت به تجمع بافت چربی در قسمت های خاصی از بدن مانند ران – شکم یا پهلوها گفته می شود . در واقع سلولیت نوعی چاقی موضعی است که معمولا تحت تاثیر رژیم غذایی یا ورزش قرار نمی گیرد و به راحتی از بین نمی رود و درمان سلولیت انجام نمی شود . به همین دلیل هم افراد مبتلا به سلولیت برای درمان مشکل خود و تاثیر بر  این بافت چربی مزاحم به روش های مختلف تهاجمی برای رفع سلولیت از روش های غیر تهاجمی موثرتر هستند اما برخی افراد تمایل به اقدامات درمانی غیر تهاجمی دارند حتی اگر نتیجه آن برایشان رضایت بخش نباشد . در ادامه به روش های مختلف درمان سلولیت به اختصار اشاره می کنیم.

علل بروز سلولیت

علت بروز این عارضه بر اثر تجمع بیش از حد چربی در میان اتصالات فیبروزی روی عضله می ‏باشد و ظاهری ناهموار تشکیل می‏ دهد. با افزایش سن به دلیل کاهش کلاژن و الاستین، سلولیت پوست گسترده می ‏شود. همچنین اضافه وزن میزان آن را تشدید می‏ کند. این عارضه به صورت ژنتیکی از نسلی به نسل بعد انتقال می ‏یابد. حاملگی و نداشتن فعالیت بدنی از دیگر دلایل بروز آن هستند.

 برخی از دلایل تشکیل سلولیت شامل موارد زیر است:

– سیگار کشیدن: باعث ورود مواد سمی و خطرناک به بدن می ‏شود.
– ژنتیک: در صورت وجود این ژن در بدن فرد، مستعد داشتن این عارضه می ‏باشد.
– خوردن غذا‌های چرب و ناسالم: از میوه‏ و سبزیجات تازه، مواد پروتئینه سالم و غلات بیشتر مصرف شود.
– کمبود آب بدن: نوشیدن روزانه ۸ الی ۱۲ لیوان آب، باعث دفع سموم می ‏شود و از ایجاد سلولیت جلوگیری می‏ کند.
– جریان ناکافی سیستم لنفاوی: افزایش جریان لنفاوی در پوست باعث از بین بردن مواد سمی در لایه چربی می‌شود..
– عدم تحرک و ورزش نکردن: تحرک و ورزش باعث بهبود خون‌رسانی به بافت چربی زیر پوستی و سوخت‌وساز بهتر چربی‌ها می‌شود.
– کم بودن جریان خون در ناحیه زیر پوست: روزانه ناحیه‌ای از بدن که دارای این عارضه است، ماساژ داده شود تا جریان خون در آن نواحی بیشتر شود. با این کار مایع میان بافتی کاهش می‏ یابد.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنید؟

وجود این عارضه مشکلی برای افراد ایجاد نمی کند. هرگاه احساس نارضایتی از شرایط پوست خود داشتید به پزشک مراجعه کنید. قبل از انجام هرگونه درمانی با پزشک خود مشورت کنید و با آگاهی تصمیم بگیرید.

انواع سلولیت

۱ ـ سلولیت سفت: معمولاً در زنان جوان و با شرایط خوب جسمی ظاهر می شود. این نوع سلولیت ضخیم و چسبیده به عضلات است و به سختی می توان آن را بین دو انگشت شست و سبابه گرفت.  فشار دادن آن همراه با احساس درد و ناراحتی فرد مبتلاست. این گونه سلولیت بیشتر در ران و باسن مشاهده می شود.

۲ ـ سلولیت شل: برعکس سلولیت سفت که قابل حرکت نیست در این نوع به راحتی می توانید گلوله برجسته را حرکت  دهید. به همین دلیل با هر حرکت بدن می جنبد و منظره‌ای ناخوشایند به وجود می آورد. سلولیت اغلب در زنانی که مدتی زیاد پر تحرک بودند اما بعداً فعالیت و تحرک خود را از دست داده یا کنار گذاشتند، ایجاد می شود. همچنین در زنانی که مجبور به انجام کارهای خسته کننده هستند، دیده می شود. کسانی که برای لاغر شدن از رژیم های غیراستاندارد و سخت یا سونای خشک و تعریق استفاده می کنند. بعد از لاغری سریع، دوباره چاق می شوند و بافت ها در این لاغر و چاق شدن پی در پی حالت ارتجاعی و محکم خود را از دست داده، شل و آویزان می شوند.

  • روش های غیر تهاجمی

برخی از روش های غیر تهاجمی مانند شاک ویو می توانند از روی پوست بر بافت چربی تاثیر بگذارند و موجب کوچک تر شدن بافت چربی یا شکسته شدن سلول های چربی به اجزای ریزتر و قابل استفاده تر برای بدن شوند . شاک ویو با وارد کردن امواج آکوستیک به سلول های چربی باعث شکسته شدن و تسهیل ورود آن ها به سیستم لنفاتیک می شود و از طرفی خونرسانی بافت را نیز بهبود می بخشد .

  • کویتاسیون

در این روش از امواج اولتراسونیک برای ایجاد حباب های ریز در سلول چربی استفاده و موجبات تخریب این سلول ها فراهم می شود .

  • رادیوفرکوئنسی

در این روش با استفاده از امواج رادیوفرکوئنسی و با سیستم مونوپولار گرمای عمیقی در بافت چربی به وجود می آید که موجب کاهش بافت چربی و نیز سفت شدن پوست به واسطه تحریک کلاژن سازی پوست می شود .

سلولیت در زیبایی بدن و اندام هر فردی تاثیرات بسزایی می گذارد . دکتر الهه لطفی متخصص پوست می تواند با تمام تجربیاتی که دارد سلولیت را به بهترین شکل ممکن درمان و برطرف کند و زیبایی اندام هر فردی را به وی برگرداند .
  • ماساژ درمانی و ال پی جی

اگر در پی درمان سلولیت باشید حتما مراکزی که اقدام به ماساژ درمانی برای درمان سلولیت می کنند را دیده اید . برخی از مراکز هم در مورد روش غیر تهاجمی ال پی جی برای رفع سلولیت تبلیغ می کنند .

  • کرایولیپولیز

استفاده از روش غیر تهاجمی کرایولیپولیز که اخیرا تب آن بالا گرفته است و شاهد تبلیغات اغراق آمیز در مورد آن هستیم هم می تواند تا ۲۶ درصد باعث کاهش میزان چربی های ناحیه ای در محل مورد استفاده شود و البته احتمال برگشت سایز با این روش نیز وجود دارد و اغلب میزان کاهش چربی با این روش به اندازه ای نیست که بتواند رضایت بیمار را جلب کند .

روش های تهاجمی

  • لیپوساکشن

روش های تهاجمی مانند لپوساکشن جز روش های کاملا جدی برای درمان سلولیت و از بین بردن بافت های چربی هستند . در این روش کانول ساکشن با فشار منفی وارد بافت می شود و سلول های چربی را مورد تهاجم قرار می دهد . فشار منفی موجود در کانول باعث کنده شدن سلول های چربی از بافت ناحیه و ورود آن ها به ظرف های ساکشن می شود .

درمان-سلولیت
درمان-سلولیت
  • لیزر لیپولیز

در روش لیزر لیپولیز که روش تهاجمی و نسبتا جدیدی در درمان سلولیت است به کمک پروب لیزر وارد بافت چربی می شوند و آن را ذوب و مایع می کنند . حرارتی که در بافت چربی ایجاد می شود ضمن ذوب کردن بافت و ایجاد سهولت در امر تخلیه چربی باعث ایجاد یکنواختی خاصی در محل ساکشن شده هم می شود .

سابسیژن

میکرونیدلینگ

میکرودرم ابریژن

هایفوتراپی

دکتر الهه لطفی

متخصص پوست دارای مدرک تخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک MD از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران سابقه فعالیت در مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون انجام پروژه با عنوان مقایسه شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران مبتلا به رزاشیا دارای مدرک AMC (Australian medical test) عضو فعال انجمن مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون عضو انجمن متخصصین پوست ایران از سال 1385 تا کنون عضو آکادمی اروپایی پوست از سال 1387 تا کنون عضو سازمان نظام پزشکی ایران انتشار مقاله با عنوان " آیا لیزر با کانولا می تواند راه جایگزین و قابل قبولی برای درمان جای جوش یا اسکار باشد؟" تحقیقات در زمینه : - ملازما - زیبایی - لیزر - روش های نوینی در زمینه درمان جوش - پمفیگوس وولگاریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *