زرد زخم

زرد زخم

آنچه می خوانید...

زرد زخم

زرد زخم یک بیماری عفونتی باکتریایی پوست است . این بیماری نوعی عفونت سطحی و شایع است که توسط استافیلوکک ، استررپتوکک یا ترکیبی از این دو باکتری ایجاد می شود . زرد زخم را به دو دسته زرد زخم تاولی و زرد زخم غیر تاولی تقسیم می کنند .

زرد زخم تاولی بیبشتر یا استافیلوکک ارئوس ایجاد می شود . این ضایعه نازک مسطح و به رنگ عسل در مرکز است که در صورت برداشتن آن سطحی براق – قرمز – ملتهب – و مرطوب آشکار می شود . زرد زخم غیر تاولی به صورت یک تاول کوچک شفاف یا چرکی آغاز می شود که پس از پاره شدن سطحی قرمز و مرطوب را به نمایش می گذارد . با گسترش ضایعه یک دلمه زرد تا سفید قهوه ای و چسبنده ایجاد می شود . در اطراف این ضایعه نیز حاشیه پوسته دار وجود دارد .

زرد زخم
زرد زخم

علت اصلی ابتلا بهداشت پایین و مواجهه با باکتری های استافیلوکک و استرپتوکک است . هرچند این بیماری اغلب روی پوست سالم بروز می کند اما آزردگی ها و آسیب های پوستی می توانند پوست فرد را مستعد ابتلا به زرد زخم کنند . در برخی از بیماری های پوستی هم امکان دارد سوار شدن زرد زخم روی بیماری پوستی زمینه ای وجود دارد . به خصوص اگر ضایعه مترشحه باشد. ممکن است بیماری زرد زخم روی ضایعات بیمارانی که اگزمای حاد دارند نیز سوار شود .

زرد زخم در تمامی افراد امکان دارد رخ دهد . فرد با وجود علائم نگران این مسئله شود . در همچین مواقعی بایستی هرچه سریعتر به یک متخصص پوست مراجعه کرد تا اقدامات لازم جهت درمان را انجام دهد . دکتر الهه لطفی متخصص پوست می باشد و تخصص و مهارت ویژه ای در درمان بیماری های پوستی دارد .

ضمن این که امکان دارد عفونت باکتریایی و زردزخم در افرادی که موهایشان را رنگ کرده اند به آن آلرژی داده اند نیز بر روی این ضایعات مترشحه در کف سر  آن ها سوار شود . حتی دختر بچه هایی هم که دچار شپش سر می شوند نیز ممکن است در ناحیه پشت گردن دچار زرد زخم شوند .

علائم اولیه زرد زخم

علائم آن بسته به اینکه بیمار ما مبتلا به زرد زخم تاولی یا غیر تاولی شود متفاوت است . اما به طور کلی بیماری که با بروز دانه های آبدار که به تدریج چرکی و پاره می شوند شروع می شود ضمن این که معمولا زرد زخم در یک زمینه ملتهب و قرمز که بیشتر به شکل یک دلمه خاص و به رنگ زرد عسلی است تشکیل می شود و این نشانه به تشخیص آن کمک شایانی می کند . بهتر است این را هم بدانید که ضایعات زرد زخم علامت خاصی ندارند  ولی به شدت مسری هستند . به همین دلیل درمان هرچه سریع تر آن از اهمیت بالایی برخوردار است . از عوارض نادر زرد زخم می توان به التهاب و نارسایی کلیه  بسیار خطرناک است اشاره دارد .

سابسیژن

میکرونیدلینگ

میکرودرم ابریژن

هایفوتراپی

راه های ارتباطی

۰۲۱۸۸۹۸۹۷۳۳

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر الهه لطفی

دکتر الهه لطفی

متخصص پوست دارای مدرک تخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک MD از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران سابقه فعالیت در مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون انجام پروژه با عنوان مقایسه شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران مبتلا به رزاشیا دارای مدرک AMC (Australian medical test) عضو فعال انجمن مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون عضو انجمن متخصصین پوست ایران از سال 1385 تا کنون عضو آکادمی اروپایی پوست از سال 1387 تا کنون عضو سازمان نظام پزشکی ایران انتشار مقاله با عنوان " آیا لیزر با کانولا می تواند راه جایگزین و قابل قبولی برای درمان جای جوش یا اسکار باشد؟" تحقیقات در زمینه : - ملازما - زیبایی - لیزر - روش های نوینی در زمینه درمان جوش - پمفیگوس وولگاریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *