لایه-برداری-پوست

لایه برداری پوست

آنچه می خوانید...

لایه برداری پوست به معنای برداشتن سلول های مرده از سطح پوست می باشد . لایه برداری به روش شیمیایی و فیزیکی انجام می شود. روش فیزیکی شامل استفاده از اسکراب و یا استفاده از دستگاه میکرودرم ابریژن می باشد، دراین روش با استفاده از ماساژ دادن پوست، سلول های مرده از روی پوست برداشته می شوند.

به طورکلی پوست های مرده هر ماه خود بخود از سطح پوست جدا می شوند، تا سلول های جدید رشد کنند اما در برخی موارد سلول های مرده به طور کامل از پوست جدا نمی شوند .

در صورت جدا نشدن سلول های مرده از پوست ممکن است پوست دچار خشکی شود. سایر نتایج ناشی از جدا نشدن سلول های مرده پوست شامل پوسته پوسته شدن و مسدود شدن منافذ پوست می باشد.

لایه برداری پوست به چه شکل هایی انجام می شود

اسیدها و آنزیم های مختلفی موجب می شود که سلول های مرده از پوست از بین روند . یعنی در واقع یک سوختگی بسیار ناچیز و کنترل شده در پوست ایجا می شود و سلول های مرده بعد از این که جدا شدند سلول های سالم جای آن ها را می گیرند . لایه برداری پوست برطبق موادی که در آن به کار گرفته می شود غلظت آن و زمان که مواد روی پوست می مانند بسیار باهم فرق دارد .

لایه برداری به شکل سطحی

روند لایه برداری در اپیدرم یا لایه سطحی پوست به وجود می آید .که جهت برطرف کردن کدر شدن و تیره بودن پوست انجام می شود و همین طور چروک ها و جای جوش ها را از بین می برد .

لایه برداری چه مزایایی دارد؟

لایه برداری پوست دارای مزایای فراوانی می باشد، این مزایا عباراتند از:

با لایه برادری، پوست  درخشان خواهد شد و محصولات مراقبت از پوست به دلیل از بین رفتن سلول های مرده بهتر جذب پوست می شوند.

لایه برداری از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری می کند و همچنین موجب کاهش جوش و آکنه می شود.

لایه برداری می تواند موجب افزایش کلاژن سازی پوست نیز شود، کلاژن ماده ای است که موجب درخشندگی و شادابی پوست می شود و کاهش چین و چروک و افتادگی پوست را در پی دارد.

لایه-برداری-پوست
لایه-برداری-پوست

لایه برداری معمولی

در برابر لایه های سطحی که دارای عمق بیشتری هستند به داخل پوست نفوذ می کنند و توصیه می شود  تنها در قسمت های دیگر بدن استفاده شود . و جهت عارضه هایی همچون آکنه – خط های پوستی و تغییراتی که در پوست بر اثر آفتاب ایجاد می شود ، صورت می گیرد .

لایه برداری عمیق

این روش جز قدرتمندترین لایه بردارهای پوست می باشد که از آن در درمان چین های پوستی – اثراتی که به علت بالا رفتن سن و آفتاب روی پوست باقی مانده است استفاده می شود . باید این نکته را در نظر داشت که پیلینگ و لایه برداری تنها جهت درمان مشکلات پوستی استفاده نمی شود .

لایه برداری پوست احتیاج به تجربه بسیار زیادی دارد و روشی بسیار حساس می باشد . دکتر الهه لطفی متخصص پوست به تمامی روش های لایه برداری پوست آشنایی دارد و می تواند آن ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهد و پوستی زیبا را به بیمار ارائه دهد .

 میکرودرم ابریژن چیست؟

به وسیله دستگاهی پودر کریستال های سفت با فشار زیادی روی پوست قرار می گیرد این دستگاه با وارد کردن فشار منفی به پوست وارد می کند و مشابه به دستگاه بادکش کاربرد دارد . به وجود آمدن فشار منفی لایه برداری مکانیکی بسیار عالی روی پوست ایجاد می کند .  این روش تمامی منافذ باز پوست را از بین می برد و تمامی جای جوش های سر سیاه را برطرف می کند .

میکرودرم ابریژن روشی برای از بین بردن سلول های مرده پوست به صورت غیر تهاجمی می باشد.

در این روش پس از لایه برداری سطح جدیدی روی پوست به وجود می آید.

این روش حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول می کشد و افراد در این روش دردی احساس نخواهند کرد و احتیاجی به داروی بی حسی در این روش نمی باشد  ممکن است پس از استفاده از این روش افراد کمی تورم داشته باشند .

مزایای میکرودرم ابریژن چیست؟

  • رفع چین و چروک های سطحی پوست
  • رفع شل شدگی پوست
  • رفع شدن ناهماهنگی در رنگ پوست
  • برطرف شدن ضایعات قهوه ای رنگ ناشی از افزایش سن
  • برطرف شدن لکه های تیره رنگ ناشی از جای آکنه
  • برطرف کردن اسکار
  • ملاسما

مراقبت های پیش از درمان

به طور کلی این روش بسیار کم تهاجمی و ایمن می باشد و نیازی به مراقبت طولانی مدت و سخت ندارد. ممکن است پزشک به افراد توصیه کند حدود  یک هفته و یا بیشتر پس از استفاده از میکرودرم ابریژن از سولاریوم و کرم های برنزه کننده پرهیز کنید. همچنین تا ۳ روز پیش از درمان  از مصرف کرم ها و ماسک های لایه بردار نیز باید جلوگیری شود.

دوره نقاهت و اقدامات پس از درمان

دوره نقاهت میکرودرم ابریژن بسیار کوتاه است و افراد سریعا می توانند فعالیت های روزمره خود را آغاز کنند.

استفاده از کرم های مرطوب کننده و مناسب امر بسیار مهمی است .

بعد از لایه برداری پوست حساس تر می شود و افراد باید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند.

ماندگاری نتایج حاصل از میکرودرم ابریژن چقدر است؟

به طورکلی می توان گفت هیچ یک از نتایج جوانسازی پوست ماندگار نیستند. زیرا این روش ها روند پیر شدن را متوقف نخواهند کرد. برخی از روش ها مانند ترزیق چربی ماندگاری بیشتری نسبت به سایر روش ها دارند.

نتایج حاصل از این روش نیز ماندگار نیست و معمولا بین ۳ تا ۶ ماه می باشد. نکته ای که از اهمیت ویژه ای برخوردار است محافظت از پوست می باشد که می تواند در ماندگاری نتایج تاثیر گذار باشد.

هزینه درمان با استفاده از میکرودرم ابریژن چقدر است ؟

معمولا هزینه درمان این روش بستگی به تعداد جلسات دارد.

دکتر الهه لطفی

متخصص پوست دارای مدرک تخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک MD از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران سابقه فعالیت در مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون انجام پروژه با عنوان مقایسه شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران مبتلا به رزاشیا دارای مدرک AMC (Australian medical test) عضو فعال انجمن مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون عضو انجمن متخصصین پوست ایران از سال 1385 تا کنون عضو آکادمی اروپایی پوست از سال 1387 تا کنون عضو سازمان نظام پزشکی ایران انتشار مقاله با عنوان " آیا لیزر با کانولا می تواند راه جایگزین و قابل قبولی برای درمان جای جوش یا اسکار باشد؟" تحقیقات در زمینه : - ملازما - زیبایی - لیزر - روش های نوینی در زمینه درمان جوش - پمفیگوس وولگاریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *