لک صورت چیست؟

لک صورت چیست؟

 لک صورت چیست و چگونه به وجود می آید؟

در پوست ما سلول هایی به نام ملانوسیت وجود دارد که وظیفه تولید ملانین یا رنگدانه های پوست را دارد. ملانین ها عامل تغییر رنگ پوست و ایجاد لک صورت هستند.

لک صورت

لک صورت

وقتی در تعداد و فعالیت ملانوسیت ها و ملانین ها تغییر یا اختلال ایجاد شود، رنگ پوست تغییر می کند و به اصطلاح لک ایجاد می شود. هر چه مقدار ملانین در پوست بیشتر باشد رنگ پوست تیره تر است.

به طور مثال آفتاب گرفتن باعث می شود پوست ملانین ترشح کند و تیره تر شود.

لکه هایی که بر اثر این تغییرات تشکیل می شوند دو دسته هستند

 • لک های ذاتی یا ژنتیکی : این لک ها به صورت ژنتیکی منتقل می شوند و برطرف شدن آنها نسبت به لک های اکتسابی دشوار می باشد.
 • لک های اکتسابی : لک هایی هستند بر اثر مشکلاتی مانند جای جوش، آفتاب سوختگی، مشکلات هورمونی یا مشکلات کبد، مصرف داروهایی مثل قرص های ضد بارداری، کمبود ویتامین ها و تماس با مواد شیمیایی ایجاد می شوند. این لک ها عمدتا ب لایه برداری مناسب و مراقبت های خاص پوست برطرف می شوند. برای برطرف شدن این نوع لک ها حتما سعی کنید به متخصص پوست مراجعه کنید.
 . دکتر الهه لطفی متخصص پوست می باشد که در زمینه درمان لک مهارت بالایی دارند  . جهت رزرو وقت دهی و مشاوره می توانید با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمائید .

روش هایی برای پیشگیری از ایجاد لک صورت

 • مصرف ویتامین هایی مانند E، C و B12 که کمک می کنند که پوست خودش را تا حدی ترمیم کند واز ایجاد لک های بیشتر جلوگیری شود.
 • وقتی در معرض آفتاب قرار دارید حتما از کرم های ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید تا از ایجاد لک جلوگیری شود. برای تهیه ضد آفتاب مناسب با پوست بهتر است به متخصص پوست و مو و زیبایی مراجعه کنید تا مطابق با رنگ و حساسیت پوست شما، یک ضد آفتاب مناسب معرفی کند.
 • در طول روز سعی کنید حداقل دو مرتبه صورت خود را با آب گرم بشویید.
 • سعی کنید از زدن عطر به پوست خود خودداری کنید چون برخی از عطرها روی پوست وقتی در معرض آفتاب قرار می گیرند واکنشی انجام می دهند که باعث ایجاد لک می شود.
 • یک دلیل ایجاد لک صورت کم خونی و کمبود آهن می تواند باشد پس برای این معاینه دقیق به متخصص پوست مراجعه کنید و از قرص های آهن استفاده کنید.
 • هفته ای یکبار از لایه بردارهای خانگی استفاده کنید تا پوستتان روشن تر شود.
 • قبل از خواب حتما همه آرایش صورت خود را پاک کنید زیرا خوابیدن با آرایش باعث می شود منافذ پوست بسته شده و آکنه ایجاد شود.
 • از وسایل شخصی دیگران مثل حوله و لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • در طول روز آب کافی بنوشید چون نوشیدن آب به سلامت پوست کمک می کند.
 •    رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنید و مصرف میوه ها و سبزیجات را در رژیم روزانه خود قرار دهید. سعی کنید تا حد امکان از مصرف خوراکی های جرب مثل چیپس، پفک و آجیل پرهیز کنید.
 •     از مصرف الکل و سیگار به میزان زیاد خودداری کنید زیرا سم موجود در سیگار و قلیان می تواند یاعث          ایجاد لک وجوش شود.

سایر خدمات دکتر الهه لطفی متخصص پوست به شرح زیر هستند:

لیزر موهای زائد

تزریق ژل در لب

لایه برداری پوست

دکتر الهه لطفی

متخصص پوست دارای مدرک تخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای مدرک MD از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران سابقه فعالیت در مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون انجام پروژه با عنوان مقایسه شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماران مبتلا به رزاشیا دارای مدرک AMC (Australian medical test) عضو فعال انجمن مرکزتحقیقات سلول های بنیادی از سال 1387 تا کنون عضو انجمن متخصصین پوست ایران از سال 1385 تا کنون عضو آکادمی اروپایی پوست از سال 1387 تا کنون عضو سازمان نظام پزشکی ایران انتشار مقاله با عنوان " آیا لیزر با کانولا می تواند راه جایگزین و قابل قبولی برای درمان جای جوش یا اسکار باشد؟" تحقیقات در زمینه : - ملازما - زیبایی - لیزر - روش های نوینی در زمینه درمان جوش - پمفیگوس وولگاریس

پاسخ

2 × 1 =

Call Now Button